Přesně před dvaasedmdesáti lety se ve Westminsterském opatství v Londýně rozezněly svatební zvony. Mladičká princezna Alžběta, které v té době bylo pouhých 21let, v půl dvanácté řekla své „ano“ o pět let staršímu princi Philipovi, svému vzdálenému příbuznému.

Ten se v britské královské rodině netěšil zrovna velké oblibě – nejenom pro svérázný smysl pro humor a neustálé vtípky, které zkostnatělá monarchie jenom horko těžko vydýchávala, ale i proto, že byl jiného vyznání, bez finančních prostředků, a některé z jeho sester se provdaly za německé šlechtice, kteří měli vazby na nacistické hnutí (což byl mimochodem důvod, proč se nakonec svatby neúčastnily).

Tvrdohlavá Alžběta II. se však od sňatku nenechala odradit a stejně tak zamilovaný byl i Philip, který se kvůli následnici britského trůnu vzdal všech svých řeckých a dánských šlechtických titulů – pročež krátce po veselce obdržel hodnost královského prince a vévody z Edinburghu. Svatbu mu ostatně – jakožto cizinci – londýnské úřady povolily až po třech letech pobytu v Británii.

V čase svatebních příprav navíc platil ještě válečný přídělový systém, Alžběta si proto musela schovat kupony na svatební šaty od návrháře Hartnella. Stály v přepočtu 48 000 Kč. Obřad přenášela v přímém přenosu televize BBC, díky které ho sledovalo 200 milionů lidí po celém světě, a šušká se, že na přání své nastávající manželky skoncoval Philip v den svatby s kouřením.

Svatební veselí ovšem poznamenala celá řada nešťastných náhod: budoucí anglické královně například praskla čelenka přímo na hlavě a došlo rovněž ke ztracení svatební kytice, pročež je nyní zvykem, že urozené nevěsty mají kytice připravené vždy dvě. Pro jistotu. Smůlu si ovšem mladí novomanželé zřejmě vybrali během svatebního obřadu, protože nadále je provázelo už jen štěstí.

Společně si pořídili čtyři potomky, z nichž nejslavnější je princ Charles (71), který drží smutné prvenství při nejdelším čekání na trůn, a poslední dobou je známý bohužel i princ Andrew (59), jehož jméno se teď skloňuje společně se skandálem kolem pedofila Jeffreyho Epsteina (†66). Dočkali se osmi vnoučat a osmi pravnoučat – a pokud jsou spekulace pravdivé, možná se v dalším roce dočkají dalšího potomka od prince Harryho (35) a Meghan Markleové (38).

VIDEO: Ikonické outfity britské královny Alžběty II.

Video
délka: 05:56.06

Ikonické outfity britské královny Alžběty II. youtube.com_RoyalFashionChannel/bpž; profimedia

Fotogalerie
57 fotografií