Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jenž nedávno skončil a jeho vlečka poselství trvá dál, je jako každá akce jeho druhu navýsost atraktivní, večírky pro vyvolené doprovozená událost. Kulturně společenské divadlo s aktéry tuzemské i světové kinematografie, na němž nechybí ani protagonisté ve více či méně epizodních rolích, jakými jsou modelky, byznysmeni, politici, filantropové, snobové.

Veřejnost na celém světě prestižní přehlídky kinematografie vítá nejen kvůli promítaným filmům, ale i oslnivé podívané na slavné tváře stříbrného plátna, své idoly showbyznysu, známé celebrity, jež na rudých kobercích před fotostěnami na party fotografům pózují. Lačný snového tyjátru je i český lid, jemuž letošní ročník MFFKV bohužel žádnou oslnivou show nepředvedl. Nedostávalo se tuzemských hereckých ikon, snových inspirativních rób, munice sex-appealu. A mnohdy vkusu, noblesy.

Deficit kultivovanosti se připomínal při defilé zaznamenaných osobností na slavnostním zahájení i gala ukončení MFFKV. Stejně tak na party sponzorů pro vyvolenou suitu hostů, na nichž se bez ohledu na dress code, žádanou etiketu, jak je u nás zvykem, střídaly plesu hodné modely s byznys kreacemi včetně outfitů pro volný čas. Je až úsměvné, kolik frajírků s ambicí být dandym obléklo krátké nohavice k polobotkám či mokasínům naboso v domnění, že jsou cool. Jenže oni spíš nudili jako přemnožení motýlci, jejichž domnělá extravagance se stala slepě přijatou uniformou.

Snaha o jedinečnost mnohdy ztroskotávala na nedostatku vkusu, kreativity a svou toaletou, v níž legendární herečka Jiřina Bohdalová přejímala Cenu prezidenta MFFKV, selhal i návrhář Osmany Laffita. Cena sto padesát tisíc korun, na niž Kubánec paní Bohdalové darovanou saténově lesklou róbu s vyšívanou slupkou jakéhosi tylového župánku ocenil, jen připomněla fakt, že peníze a glamour móda nejsou spojité nádoby.

S velkým otazníkem či vykřičníkem je spojená i exhibice známé herečky Evy Holubové, jež na snoby vyhledávané, hollywoodsky dekadentní party Moët & Chandon v poněkud křiklavé, eleganci dosti postrádající toaletě vyhrnula sukni k rozkroku. Tato rozpustilost, revolta, či co to bylo, vskutku pomyslný zlatý prach Hollywoodu postrádaly. Glanc neměla ani extravagance manželského páru Osmany & Guy, jenž se díky paní Bohdalové na festival připletl.

Příkladem těžké ostudy, ignorace etikety budiž festivalovou stuhou vyšperkovaný outfit slavného muzikanta a exministra pro lidská práva a národnostní menšiny Kocába a model jeho dcery Natálie, jež na gala ceremoniál konce festivalu dorazila jak na čundr.

Eva Holubová s dcerou: Exhibice s otazníkem

Populární herečka přišla kolem půlnoci v doprovodu dcery a obě působily jak parádivé sicilské vdovy. Mladá dáma alespoň měla negližé připomínající komplet odlehčit sandálky a nějakým svěžím, například barevným akcentem. Paní matka dopadla hůř – příliš vkusu při volbě transparentní, podšívkou kryté róby s křiklavým vzorem ze štrasu a pajetek neprojevila. A k diskuzi o vkusu provokuje i její dovádivé odhalení nohou v nepatřičných punčoškách.

 

Za hranou

Krajkový lem jistě provokuje sexuální představy, ale měl by být vábničkou intimních chvil, vykouknout jen trochu a jaksi mimochodem. Tímto způsobem se neprezentuje a rovněž platí: černé silonové punčochy se k róbě neoblékají.

Eva Holubová ve Varech rozdávala úsměvy.

Osmany Laffita s manželem: Dekadentní extravagance

V gala finále MFFKV zaujala v deficitu populárních osobností dvojice návrháře Osmanyho Laffity s doprovodem manžela Guye. Osmany zvolil klasický, pásem zdobný smoking se špičatými, dosti diskutabilními střevíci. Jeho drahá polovička doplnila gala smokingový vršek úzkými oblekovými bermudami a neméně nepatřičnými střevíci, což lze vnímat coby neestetickou potřebu odlišit se o ničem.

Karlovy Vary: Návrhář Osmany Laffita s partnerem Guyem

Pavel Schreiber s doprovodem: Ordinérní střelnice

Na večeru Moët & Chandon, jenž má stále pověst nejopulentnější, Hollywoodu nejvíc podobné party pro vyvolené, se objevil i tento playboy ve svítivě modrém kvádru, jehož barvu zřejmě určilo téma akce podmořský svět. Polobotky k obleku měly být víc společenské, což je detail v porovnání s příšerným outfitem vnadné partnerky. Šaty, na nichž se třískal výrazný celoplošný potisk květu se štrasovými knoflíčky, byly spolu s nepatřičnými doplňky esencí laciného pouťového nevkusu.

Karlovy Vary: Pavel Schreiber s doprovodem

Jiřina Bohdalová: Přešlap za 150 000 Kč

Legendární herečka v rovné róbě z mačkavého saténově lesklého materiálu se slupkou dekorativní výšivkou zdobeného pláštíku z hedvábného tylu přebírala na závěrečném gala ceremoniálu Cenu prezidenta festivalu. Společenský hábit z dílny návrháře Osmanyho Laffity měl k sofistikované toaletě zralé ženy daleko, typu jadrné herečky, již národ zve Bohdalkou, se příčil. A fakt, že Laffita vyčíslil svůj umělkyni darovaný model na sto padesát tisíc korun, na tom nic nemění. Byl to dar přímo danajský.

Karlovy Vary: Jiřna Bohdalová

Jitka Čvančarová a Petr Čadek: Jeden čehý, druhý hot

Pár by měl spolu ladit, což se tady absolutně nestalo. On opět omotal krk etno šátkem, vzal bílou košili, zápěstí ozdobil korálky, což byly stálé prvky jeho festivalových modelů. Tentokrát doplněné šedými džínsy a teniskami s frajersky vystrčeným jazykem, což je léta opakovaná kreace, jež i do Dolní Horní pronikla. Ona na premiéru snímku Učitelka na rozdíl od chotě zvolila patřičnou kreaci, jíž nelze nic zásadního vytknout. Barevnost i vzor outfit ustál, ale stylová nesourodost dvojice sráží na bodech.

Karlovy Vary: Jitka Čvančarová a Petr Čadek

Michael Kocáb s dcerou Natálií: Místo etikety underground

Slavnostní závěry mezinárodních filmových festivalů diktují smoking určený dress code Black tie. Ten však muzikant, aktivista a exministr pro lidská práva a národností menšiny vyměnil za černý beztvarý oblek se stejně barevnou, neznatelně pruhovanou košilí plus špatně zvolenou vázankou peroucí se o pozornost se stuhou festivalového pasu. Zřejmě ve vládě ministři kurzy společenské výchovy neberou a kinderstube se nedotkla ani zpěvačky a spisovatelky Natálie, která gala akci odbyla v řadových šatech s velkou kabelou a teniskách.

Karlovy Vary: Michael Kocáb s dcerou Natálií

Fotogalerie
23 fotografií