Daniela Kolářová patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem posledních desetiletí. Před filmovou kamerou se poprvé objevila již v době studií na pražské DAMU v adaptaci románu Vladimíra Párala (90) Soukromá vichřice (r. Hynek Bočan, 1967).

Léta s Hanzlíkem

V roce 1969 se poprvé na filmovém plátně setkává s dlouholetým hereckým partnerem Jaromírem Hanzlíkem (75) ve filmu Slasti otce vlasti (r. Karel Steklý). V roce 1971 vytvořili manželský pár v legendárním českém sitcomu Taková normální rodinka (r. Jaroslav Dudek), v průběhu následujících let se společně objevili v divácky oblíbených filmech – muzikálu Noc na Karlštejně (r. Zdeněk Podskalský, 1973), komedii Léto s kovbojem (r. Ivo Novák, 1976) nebo televizních filmech Otec nebo bratr a Dopis psaný španělsky (r. František Filip, 1978, 1980).

Video
Video se připravuje ...

Léto s kovbojem. Kovboje chtěl hrát Vízner a Kolářová si během natáčení užila své Videohub

Osudoví Svěrákové

V roce 1976 započala i její další mnohaletá tvůrčí spolupráce - s hercem a scenáristou Zdeňkem Svěrákem (87). Manželský pár hráli v komedii Jiřího Menzela Na samotě u lesa (1976), v roce 1978 vytvořila po boku Josefa Abrháma jednu z hlavních rolí ve Svěrákově a Smoljakově komedii Kulový blesk (r. Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský). Manželskou dvojici se Zdeňkem Svěrákem si zopakovali ještě dvakrát ve filmech Jana Svěráka Vratné lahve (2007) a Betlémské světlo (2022). Ve filmech Jana Svěráka má ostatně Daniela Kolářová stálé místo, byť v menších rolích, ať šlo o Obecnou školu (1991), Akumulátor 1 (1994) nebo Tmavomodrý svět (2001). 

Na plátně září dodnes

V roce 2009 získala Daniela Kolářová Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Jana Hřebejka (55) Kawasakiho růže, mezi výrazné role posledních let patří například postava v mysteriózním přepracování známé balady Polednice (r. Jiří Sádek, 2016) nebo role ironické maminky jednoho z hrdinů komedie Patrika Hartla (46) Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021).

Video
Video se připravuje ...

Medailonek: Daniela Kolářová Videohub

Úspěch v televizi

Stejně pevné místo jako v českém filmu má Daniela Kolářová mnoho let i na televizních obrazovkách, především v úspěšných seriálech – Nemocnice na kraji města, My všichni školou povinní, Život je ples, Život a doba soudce A. K.Sestřičky Modrý kód nebo aktuálně Zlatá labuť a v řadě dalších.

Prkna, co znamenají svět

Po absolvování DAMU byla Daniela Kolářová nejprve členkou souboru Divadla S. K. Neumanna, od roku 1971 pak mnoho let v angažmá v Divadle na Vinohradech, kde vytvořila nezapomenutelné role například v inscenacích Loupežník, Hamlet, Drobečky z perníku nebo Hořké slzy Petry von Kantové. Za herecký výkon v inscenaci U cíle v Divadle Komedie Praha získala Cenu Alfréda Radoka 2004. V současné době ji můžeme vidět v představeních různých pražských scén – Studia Dva, Vršovického divadla MANA nebo ve Viole. Karlovarský festival uvede jako poctu Daniele Kolářové film Kulový blesk.

Video
Video se připravuje ...

Bude další řada Zlaté labutě, prozradila Daniela Kolářová Luboš Procházka, Elmer Carvalho

Fotogalerie
96 fotografií