„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Středočeský kraj uvolnil milion korun na pokrytí prvotních nákladů souvisejících s povodněmi v nejpostiženějších regionech. Peníze směřují Moravskoslezskému a Olomouckému kraji, každý z nich získá 500.000 korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek krajští radní. Jde o maximální možnou částku, kterou může v rámci své pravomoci rada kraje schválit.
Prostředky jsou určeny na zmírnění následků povodní a na obnovu postižených oblastí. „Bohužel nám zákon neumožňuje jako krajské radě schválit vyšší částku, o tom musí rozhodovat zastupitelstvo. To se ale sejde až po volbách a já věřím, že se k pomoci pro postižené kraje vrátí,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Středočeský kraj o víkendu spustil registrační formulář pro dobrovolníky, do nějž se zapsalo zhruba 300 zájemců.
Ve středu také uspořádal na krajském úřadě ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj sbírku, do níž mohli zaměstnanci věnovat základní potraviny či hygienické potřeby. Současně uspořádal rychlou sbírku pro obce Zátor, Karlovice a Brantice v Moravskoslezském kraji. Tato materiální pomoc bude ve čtvrtek do moravskoslezských obcí distribuována.

Technikům operátora O2 se v povodněmi postižených lokalitách podařilo zprovoznit 95 procent internetových přípojek, které jsou přístupné pro fixní nebo mobilní připojení. Internet zbývá zprovoznit na několika místech v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, která jsou stále pod vodou, řekla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
„Stejně jako u mobilní, i u pevné sítě je O2 ve čtvrtek v celkovém pohledu již na standardních číslech. Ve vztahu k volbám je tedy aktuálně stav velmi dobrý. Vliv následků povodní na přípojky je minimální. Jsme ve spojení s ČSÚ, se kterým řešíme i případné alternativní scénáře a náhradní konektivitu,“ uvedla Zachariášová.
Z celorepublikového pohledu neměly záplavy podle ředitele národního uzlu NIX.CZ Adama Goleckého na síťový provoz vliv. „Je možné, že propad, ke kterému došlo z důvodu výpadku elektřiny nebo internetového připojení, vyrovnali svojí zvýšenou aktivitou uživatelé, kteří posílali videa z průběhu povodní,“ dodal. Ve středu večer Asociace provozovatelů mobilních sítí oznámila, že počet nefunkčních mobilních vysílačů klesl od úterý o 58 na 73 základnových stanic. Bez signálu byly ve středu tisíce lidí.

S likvidací uhynulých zvířat budou po povodních v Moravskoslezském kraji pomáhat dobrovolní hasiči. Mršiny bude zdarma likvidovat kafilérie, řekl ve čtvrtek řekl hejtman Josef Bělica (ANO). „Jednou z dílčích činností krajských hasičů je i manipulace s uhynulými zvířaty, která jsou bohužel jedním z důsledků ničivých povodní. V těchto úkonech budou významně vypomáhat dobrovolní hasiči,“ uvedl hejtman.
Všechny, kteří s uhynulými zvířaty přijdou do kontaktu, vyzval k opatrnosti. Lidé, kteří by chtěli uhynulá zvířata odklízet sami, by podle něj měli používat ochranné pomůcky. Rukavice či respirátory budou k dispozici na obecních úřadech. Mršiny je pak nutné odevzdávat výhradně v kafileriích, které je zpracují. „Děkujeme zařízení v Mankovicích, které bude uhynulá zvířata přijímat zdarma, právě tam budou hasiči mrtvá zvířata svážet,“ dodal Bělica.
Mluvčí moravskoslezských hasiči Kamila Langerová řekla, že hasiči ochranné pomůcky - obleky, rukavice a respirátory - dodají na centrální stanice v Bruntálu a Opavě. Pak záleží na starostech obcí a jednotkách dobrovolných hasičů. „Pokud dospějí k tomu, že ochranné pomůcky potřebují, vyzvednou si je,“ řekla. Uvedla, že hasiči budou v obcích mršiny shromažďovat, svoz do kafilérie zajistí soukromá firma.