„Prosím, vyřidte blbečkům, kteří se stále nevyrovnali s naší pomocí Ukrajině, že vrtulníků máme dost. Děkuju,“ reagovala v neděli u videa z pomoci u ničivých záplav na Jesenicku ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vláda Petra Fialy (ODS) se mimořádně sejde kvůli povodním v pondělí odpoledne. V neděli diskutoval na ČT v Otázkách Václava Moravce mj. ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Upozornil, že povodňový stav bude platit na řadě míst i v příštím týdnu. A potvrdil i to, že se nadále pohřešují 4 osoby.
Černochová si rýpla do „blbečků“, u záplav pomáhají vrtulníky. Hladík: Pohřešují 4 lidi
1.Černochová si rýpla
Se záchrannými a evakuačními pracemi a také zásobováním při povodních bude v následujících dnech pomáhat až 12 vrtulníků. Uvedl to ředitel hasičů Vladimír Vlček v České televizi.
Polovina z nich je armádních, tři poskytla policie, dva společnost DSA a letecká hasičská služba aktivovala také jeden vrtulník Sikorsky UH60A Black Hawk. Vyplývá to z Vlčkových vyjádření a z informací armády.
Sokol zachraňuje životy
Kolem poledne pomáhaly dva armádní vrtulníky v Jeseníku a v Bruntále. Odpoledne armáda oznámila, že v Moravskoslezském a Olomouckém kraji už bude k nasazení připraveno celkem šest jejích strojů. Ženisté jsou také připraveni s technikou na přepravu materiálu a evakuace.
„Prosím, vyřidte blbečkům, kteří se stále nevyrovnali s naší pomocí Ukrajině, že vrtulníků máme dost. Děkuju,“ rýpla si přitom minstryně obrany Jana Černochová (ODS) a sdílela armádní video z pomoci na Jesenicku.
„Aktuálně máme ve vzduchu dva vrtulníky. Náš W3A Sokol zachraňuje životy v Jeseníku, Mi-171Š zasahuje při evakuací osob z budovy v Bruntále. Další čtyři vrtulníky (2x Mi17, 2x Mi-171Š) jsou v pohotovosti,“ poznamenala Armáda ČR.
2.Vláda se sejde v pondělí
Vláda se mimořádně sejde kvůli povodním v pondělí v 18:00. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl na síti X. Ministři budou jednat o tom, jak pomoci zaplaveným regionům.
Již dříve dnes Fiala uvedl, že kabinet zareaguje na materiální škody, které povodně napáchaly a ještě napáchají. Škody budou mimořádné. Musí se spojit prostředky obcí, krajů a státu, doplnil.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vláda zřejmě projedná, kolik peněz uvolní na opravy vodních děl a toků.
Na rychlé odstranění škod na vodohospodářských dílech a tocích je připraven program, který Výborný aktivoval. S ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) musí ale domluvit, kolik peněz do programu vložit. Uvedl to v České televizi.
3.Hladík: Povodňová situace i příští týden
Ačkoliv jde v některých oblastech o stoletou vodu, není díky včasné přípravě a zábranám situace tak katastrofální jako např. v roce 1997, řekl k povodním ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu Otázky Václava Moravce.
Nejhorší situace je nadále v Moravskoslezském a Oloumouckém kraji. „Mohlo by to trvat trvat i další dny, nejenom dnes, v pondělí, ale i v úterý. Ta povodňová situace bude až do konce týdne,“ varoval Hladík.
Naplněná předpověď
Hosty pořadu byli také hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN), ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
„Jsem rád, že predikce ČHMÚ se naplnily, co se rozsahu srážek týče. Ale nenaplňují se, co se škod týče. Chci obrovským způsobem poděkovat všem, kteří se zavčas připravili - krajům, obcím, městům, integrovanému záchrannému systému,“ vzkázal Hladík.
4.Čtyři pohřešované osoby
Podle Hladíka se v rámci možností daří chránit i lidské životy. „Máme celkem čtyři pohřešované osoby a zatím nemáme v oficiálních statistikách úmrtí, byť je tam vysoká míra pravděpodobnosti, že ty čtyři lidé již nejsou mezi námi. Děláme ale všechno pro to, abysme minimalizovali dopady na lidské zdraví, životy a na majetky,“ konstatoval.
Nechodit dál do lesů
Ačkoliv povoďnová komise vydala v týdnu výzvu k evakuaci ohrožených oblastí, ne všicni ji podle Hladíka uposlechli, což značně komplikuje situaci zachranářům.
„Chci poděkovat všem obyvatelům, kteří se včasně evakuovali. A chci také vyzvat všechny, kteří se to ještě týká, aby výzvu uposlechli. Je výrazně lepší evakuovat o deset tisíc lidí více, než tisíc lidí zachraňovat,“ zdůraznil ministr a zároveň vyzval, aby lidé nechodili v úterý a středu do lesů, ani když přestane pršet. Kvůli podmáčené půdě totiž padají stromy.
Čeká se, co přiteče z Rakouska...
Ministr, který předsedá Ústřední povodnové komisi, však varoval, že záplavy nejsou ještě u konce. „Počítáme, že i spolu s tím, co doteče z Rakouska, že někde dál zůstaneme na třetím povodňovém stavu. Předpoklad je, že to bude trvat ještě další dny, nepůjde opravdu jen o neděli a pondělí, ale i úterý. Povodňová situace v České republice v některých úsecích zůstane ještě celý příští týden,“ uvedl v ČT Hladík.
Většina velkých měst by měla být podle něj mimo ohrožení. „Zvládneme ochránit všechny výrazná a významná velká města - Prahu, České Budějovice i Brno. Tam nedojde k nějakému výraznému vybřežení nebo ohrožení lidí či majetku,“ nastínil.
5.Přes deset tisíc evakuovaných
Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka už bylo evakuováno přes deset tisíc lidí. „V tuto chvíli bylo evakuováno více než 10 500 osob. Je ale třeba vnímat rozdíl mezi evakuací a záchranou. Evakuace je proces, kdy člověk je potenciálně ohrožen jakýmsi nebezpečím, zatímco záchrana je proces, kdy mu bezprostředně hrozí nebezpečí,“ vysvětlil Vlček.
Vyzval zároveň, aby lidé uposlechli výzvám k opuštění svých domovů. „Mnohdy se vracíme na místa, kde primárně se lidé odmítli evakuovat preventivně, a pak už je zachraňujeme, což ohrozí i naše lidi,“ krizitoval Vlček s tím, že jde převážně o seniory.
Podle šéfa hasičů je sice situace v některých místech kritická, ale záchranné složky se ji snaží minimalizovat. Pro evakuované z Moravskoslezského kraje i Olomouckého kraje je podle něj připraveno přístřeší.
„Z pohledu centrálních prostředků, které máme pro zajištění nouzového bydlení a ubytování, jsme momentálně připraveni centrálně doplnit až na 30 000 evakuovaných osob, které by museli přežít v nějakém nouzovém přístřeší. Ale samozřejmě jsme schopni tady toto číslo operativně také navyšovat,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce.
6.Zkáza na Jesenicku
Zkáza postihla mj. Jesenicko. „Můžu tvrdit zcela jistě, že podél řeky Bělé, je situace horší než v roce 1997. Strávil jsem tam celé odpoledne a večer. Tam je to z hlediska úderu přírody zcela určitě horší. Neevidujeme sice zatím žádné oběti, ale jsou tři pohřešovaní. Nemáme ale žádné materiální škody na domech apod.,“ uvedl v ČT hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.
„Ještě nás čeká těžká evakuace. Evakuují se části Jeseníků - tam je Bělá pod Pradědem, Jeseník, pak tam máme Českou Ves, Písečnou a Mikulovice, kde se ještě dosbírávají nějaké evakuace. Upřímně řečeno, tam je té vody tolik, že už to není taková evakuace, kdy si prostě lidé sbalí kufry, ale často pro ně musí jezdit lodě nebo někdy dokonce letět i vrtulník,“ dodal.
Video Apokalypsa v ulicích Jeseníku: Dramatické povodně 2024 na JesenickuVideo se připravuje ...7.Potíže na Ostravsku
„Evakuace jsou nařizovány podle vývoje aktuální situace. Řeky na tom hlavním toku, který je vlastně nejproblematičtější, od Krnova na Opavu směrem na Ostravu a Bohumín, mají kulminovat až dnes v odpoledních hodinách. Takže samozřejmě ještě k nějakým evakuacím může být přistoupeno,“ varoval v ČT moravskoslezsý hejtman Josef Bělica.
„Včera večer jsme měli evakuovaných zhruba tři tisíce obyvatel, přes noc došlo k evakuaci dalších zhruba tří tisíc. Momentálně řešíme evakuace v Českém Těšíně, tam se ta situace vyvíjela velmi dramaticky v průběhu noci. V rámci Opavy se uvažuje o evakuaci dalších 5000 lidí a zhruba 200 lidí z Antošovic. Zachraňují se lidi z Karlovic a z přilehlých odříznutých obcí,“ dodal hejtman Moravskoslezského kraje.
8.Srážky i další dny
Pršet bude v Česku i v pondělí, ale méně než o víkendu, uvedl v pořadu šéf ČHMÚ Mark Rieder. „Máme zkušenost, že jestliže řekneme, že ty srážky u takto velkých událostí skončí v neděli, tak zpravidla končí den nebo až dva poté,“ předpokládá.
Sledujte aktuální počasí na radaru Blesku
Srážky ale nebudou podle něj tak extrémní, jak byly v předchozích dnech. „To nicméně neznamená, že nebudou vůbec, ale ty srážky především v těch nejpostiženějších oblastech by neměly být tak dramatické, aby zvyšovaly nebo mohly způsobit nějaké kulminace na vodních tocích,“ uvedl šéf ČHMÚ.
ČHMÚ vydal ještě navíc výstrahu před silným větrem. „Ačkoliv není extrémně sílný, tak díky tomu, že je terén podmáčený, tak hrozí pády stromů. To je ten hlavní důvod. Kombinace extremních srážek a silného větru,“ dodal Rieder.
Video Tisková konference po jednání krizového štábu (15.9.2024)Video se připravuje ...
Primitivní bába...to je úroveň pavlače.