„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

V Pardubickém kraji platí nejnižší první povodňový stupeň jen na dvou místech řek. Z druhého stupně se snížila hladina Loučné v Dašicích na Pardubicku, pohotovost přetrvává ještě na Chrudimce v Padrtech. Jinde v regionu již jsou řeky na svých obvyklých úrovních.
Největší škody povodně způsobily na Novohradce v Luži a Lozicích na Chrudimsku, kde poničily domy a silnice. Komunikace a mostky jsou poškozené i v Dolní Moravě na Orlickoústecku. V pátek se uskuteční mimořádné jednání rady kraje, aby projednala poskytnutí pomoci postiženým obcím.

Zahrady a parky u státních hradů a zámků na jihu Moravy se nejpozději o víkendu znovu otevřou návštěvníkům. Většina z nich se při silných deštích o minulém víkendu uzavřela kvůli riziku vývratů a pádu silných větví. Na památkách ve správě státu vážnější škody nevznikly, uvedla mluvčí památkové správy NPÚ v Kroměříži Dagmar Šnajdarová a oslovení kasteláni.
„Ve srovnání s jinými kraji na jihu Moravy nedošlo k vážnějším škodám na majetku. Problémy působila kombinace prudkého deště a silného větru, který hnal vodu do míst, kam při běžných bouřkách nepronikne. Zatékalo tak například kolem oken nebo okolo komínů. Na vyčíslení škod ještě pracujeme,“ sdělila Šnajdarová.
Parky a zahrady památek byly od víkendu uzavřené. Část z nich se už otevřela, například zámecký park v Miloticích nebo zahrada zámku v Rájci. Prozatím uzavřená je Vrchnostenská zahrada na Pernštejně, od soboty ale bude opět přístupná stejně jako zámecká zahrada v Lysicích. Vítr a déšť škodil v rozlehlém parku zámku v Lednici, spadlo několik stromů a vítr polámal i větve některých stromů. Aktuální informace o stavu parků a zahrad umisťují kasteláni na webové stránky památek nebo na jejich facebookové profily.

Obyvatelé Plavu a Roudného na Českobudějovicku, kolem kterých teče Malše a voda z ní se dostala o víkendu do obcí a do několika desítek domů, začali ve čtvrtek s odklízecími pracemi. Voda opadla zpět mezi břehy řeky teprve ve středu. Proto škody zatím nesčítali, teď se soustředí na vyklízení zasažených domů.
„Aktuálně se čerpá voda z objektů, vnikla asi do dvaceti. Dostala se hlavně do sklepů, ale také do obytných částí,“ řekla místostarostka Plavu Andrea Plechingerová (SNK obce Plav). Podobná situace je i v Roudném, které leží tři kilometry od Plavu. „Začneme demontovat protipovodňové bariéry. Sháníme kontejnery, některé nemovitosti byly bez elektrřiny, ty musí elektrikáři připojit. Hlavní silnice vydržely, dojde k čištění, ale na některých místních komunikacích, které nemají asfaltový kryt, jsou vymleté části,“ řekl starosta Roudného Gustav Had (SNK pro kvalitní život obce).
Ani v jedné obci povodně volby nenaruší, protože volebních místností se voda nedotkla a lidé z volebních komisí také nemusí likvidovat následky povodně.