„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Zaměstnavatelé a živnostníci ze zaplavených oblastí mohou žádat o prominutí penále za neplacení pojistného na sociální zabezpečení. Nárok na prominutí ale není automatický, každá žádost se bude posuzovat individuálně, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Žádost mohou zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné podávat u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Musí být doložena čestným prohlášením a obsahovat zdůvodnění. „Žádost o prominutí penále pochopitelně nemusí být podána neprodleně, může být podána i s větším časovým odstupem,“ uvedla ČSSZ.
Penále lze zcela nebo zčásti prominout pouze tehdy, pokud je zaplaceno dlužné pojistné a žadatel nevstoupil do likvidace, nepodal na sebe návrh na zahájení insolvenčního řízení ani vůči němu nebyl podán návrh na zahájení insolvenčního řízení, není zahájeno nebo neprobíhá insolvenční či konkurzní řízení. Na prominutí penále není právní nárok, upozornila ČSSZ.

Hladiny řek v Česku mimořádně zvednuté po extrémních víkendových deštích dál klesají. Některý z povodňových stupňů platil ve čtvrtek večer na 40 místech, ráno jich bylo 55. Třetí stupeň, čili ohrožení, bylo na zhruba desítce míst v povodí Lužnice na jihu Čech a na dolním Labi na severu Čech. Dyje na jihu Moravy se už během večera dostala pod hranici třetího stupně, u Labe se to má stát v pátek. Na Lužnici zatím stav ohrožení zůstane.
Na jihočeské stanici Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky od časného rána drží na padesátiletém průtoku, což značí extrémní povodňové ohrožení. Řeka ale nezpůsobuje velké škody. Nejvyšší stupeň večer platil na dolním Labi v profilech Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Řeka má v těchto místech klesnout pod hranici povodňového ohrožení v pátek, zatímco Lužnice má stagnovat. Průtok Vltavy v Praze-Chuchli a ve Vraňanech na Mělnicku se bude dál udržovat nad úrovní prvního povodňového stupně, uvedl ČHMÚ.

Česku z evropské pomoci na zvládnutí následků povodní připadnou dvě miliardy eur (50 miliard Kč), uvedl na sociální síti český premiér Petr Fiala. Státům zasaženým v posledních dnech záplavami poskytne Evropská unie z unijních fondů celkem deset miliard eur (250 miliard Kč), oznámila ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.