„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Moravskoslezský kraj poskytne 18 obcím a městům postiženým povodní dohromady devět milionů korun, každá radnice dostane 500.000 korun. Rozhodl o tom hejtman Josef Bělica (ANO), který to dnes v Ostravě řekl novinářům. Jde podle něj o první, bezprostřední pomoc, další vlny finanční pomoci budou následovat.„Je to taková ta bezprostřední pomoc, kterou může Moravskoslezský kraj poskytnout ihned, rychle, protože kdo rychle dává, dvakrát dává. My samozřejmě budeme dál reagovat na požadavky obcí. Já jsem přesvědčen, že v horizontu deseti dní až dvou týdnů přijde další pomoc, tentokrát od rady Moravskoslezského kraje, po tom, co se nám bude dařit dále monitorovat potřeby v tom území,“ řekl Bělica.
Peníze dostanou Nové Heřminovy, Bohušov, Dívčí Hrad, Město Albrechtice, Bohumín, Háj ve Slezsku, Zátor, Brantice, Holčovice, Karlovice, Široká Niva, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Opava, Krnov a Čaková. V některých případech voda poničila místní části obcí. U Města Albrechtic se tak sanace škod týká zejména místní části Hynčice, u Háje ve Slezsku místní části Smolkov a Opava prostředky rozdělí mezi nejvíce postižené městské části Držkovice, Vávrovice a Palhanec. „V těchto obcích prostě probíhají ty první práce. Potřebují peníze na to, aby mohly objednat bagr, aby mohly nakoupit to nezbytné, co potřebují pro fungování a pro odstraňování škod. Já si myslím, že ty peníze budou velmi dobře využity. My se taky pokusíme absolutně snížit administrativu s tímto spojenou na nulu,“ řekl hejtman. Peníze podle něj budou mít obce na účtech buď ještě dnes večer, nebo nejpozději v pátek ráno.
„Já bych chtěl všem starostům poděkovat, protože když s nimi hovořím a mám třeba nabídky, ať už ze soukromého sektoru nebo od soukromých osob, že jsou schopni nabídnout nějakou pomoc, tak starostové mnohdy říkají: Ne, my víme, že někde jsou na tom hůř, tak zavolejte tam. Čehož si nesmírně vážím,“ řekl hejtman. Uvedl, že o poskytnutí prvních peněz rozhodl poté, co projel kraj a navštívil 13 velmi postižených obcí, kde mluvil se starosty i s obyvateli. Míra devastace Moravskoslezského kraje a těchto obcí je podle něj opravdu gigantická. „To, co jsem viděl včera (ve středu) a jak jsem mluvil s obyvateli, tak jsou to horší škody, než byly v roce 1997. Třeba v Široké Nivě, kde se řeka pravděpodobně vrátila do svého původního koryta, tak ty škody jsou opravdu gigantické a tam i ty práce, které probíhají teď, tak jsou velmi komplikované,“ řekl Bělica.

Kromě Slovinska dostane Česko vysoušeče na pomoc po záplavách i z Belgie. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům řekl, že o pomoci jedná i se svými protějšky z Chorvatska a Německa. Stát také zvažuje nákup dalších vlastních vysoušečů, které patří v povodněmi postižených místech mezi nejvíc poptávané věci. Ministerstvo zahraničních věcí ve středu uvedlo, že Slovinsko poskytlo Česku deset velkých a 250 malých vysoušečů na pomoc po povodních. Pomoc nabídlo více států, podle pondělních informací například Ukrajina, Izrael, Slovensko nebo Spojené státy. Rakušan dnes po jednání ÚKŠ řekl, že kromě Slovinska na český požadavek „pozitivně reagovala“ také Belgie. V kontaktu je také s ministry z Chorvatska a Německa.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes uvedla, že poskytla povodněmi zasaženým obcím techniku za zhruba 300 milionů korun. Šlo především o 2000 vysoušečů, desítky elektrocentrál a kontejnerů na pitnou vodu, stovky lehátek a protipovodňových stěn a desítky tisíc pytlů. SSHR dnes převzala 260 vysoušečů ze Slovinska, které rozváží do obcí. „Hledáme i další způsoby, případně včetně nákupu vlastních vysoušečů,“ doplnil dnes Rakušan. Vysoušeče považuje za hlavní věc, která bude potřebná na všech zasažených místech.

Hráz rybníka Jistebník na Pelhřimovsku protéká. Povodňová komise vyhlásila třetí povodňový stupeň. Silnice, která po hrázi vede, je uzavřena. Ohrožená je podle předsedy komise a starosty Pelhřimova Ladislava Meda (ODS) jediná nemovitost, mlýn pod hrází. „Hráz budeme přisypávat a plánovat další postup. Teď je to provizorní postup, aby se neprotrhla. Pod rybníkem je akorát mlýn, takže by eventuálně mohlo dojít ke škodám na této nemovitosti,“ řekl ČTK Med. Hráz rybníka, který leží severně od Horní Cerekve, podle něho povolila ve středu. „Jinak byla situace na Pelhřimovsku dobrá, dneska jsme ještě nařídili, aby se zkontrolovaly i další hráze. Tohle ale byl rybník vypuštěný, hráz byla roky ve špatném stavu, majitel se o to moc nestaral. Vlivem dešťů se rybník napustil, výpusť se vytrhává a postupně zvětšuje, pořád máme větší přítok než odtok,“ dodal Med.
Objížďka kvůli uzavřené silnici druhé třídy zkomplikuje dopravu především lidem v obci Těšenov, která je místní částí Horní Cerekve, řekl ČTK starosta města Milan Kunst (Společně 2022). „Ty nejbližší objízdné trasy jsou na Nový Rychnov, což je poměrně dlouhá objížďka. Pro lidi, kteří tam bydlí a potřebují se dostat k nám, to bude určitě komplikace. Oprava silnice bude určitě trvat dlouho, v krajním řešení bude muset dojít k úplnému překopu silnice,“ řekl Kunst. Omezené podle něho zřejmě budou kvůli dlouhé objížďce pečovatelské služby včetně dovozů obědů. „Protože se tam prostě ty pečovatelky nedostanou,“ řekl Kunst. Nadcházející volby horší dostupnost obce neovlivní. Volební místnost je přímo v Těšenově.
Bývalý mlýn pod hrází slouží jako rekreační objekt a je pronajímaný. „Zrovna teď tam měli přijet nějací nájemníci na víkend, majiteli už jsem řekl, že nic takového není možné. Kdyby došlo k protržení hráze a mělo tam téct víc vody, zůstal by ten rekreační objekt odříznutý od okolí,“ řekl Kunst. Vypuštěný rybník, který podle Kunsta vlastní pražské arcibiskupství, měl v minulosti hráz opravenou jen provizorně, čekalo se na kompletní rekonstrukci výpusti. „Jenže ta nebyla provedena,“ řekl Kunst. Současnému přítoku vody hráz přestala odolávat ve středu. K její provizorní opravě posloužily větší kameny uložené na obecní skládce. „Ale musí se to obsypávat tak, aby nedošlo k úplnému zabránění odtoku vody, to je zásadní, voda z rybníka prostě musí odtéct pryč,“ dodal Kunst.