„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Po záplavách z minulých dnů zůstávají v Česku zavřené čtyři desítky úseků tratí, ještě v pondělí jich bylo téměř 60. Výluky jsou až na výjimky na severu Moravy a ve Slezsku. Zastavený je provoz také na dvou jihomoravských tratích, v úseku na Hodonínsku mezi Velkou nad Veličkou a hranicí se Slovenskem by se doprava měla obnovit dnes. Novináře o tom dnes dopoledne informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Pokračuje odstraňování škod na koridorové trati mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde správa počítá s obnovením provozu během pátku, zopakoval mluvčí.
Z map vyplývá, že na koridorové trati na Ostravu jsou popadané stromy mezi Polomí a Suchdolem nad Odrou, následující úseky jsou zaplavené. „Pokračujeme s odstraňováním škod na koridoru mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde počítáme s obnovením provozu během zítřka (pátku). Síly ale směřujeme i do co nejrychlejšího obnovení spojení Ostravy s Frýdkem-Místkem a dále do Valašského Meziříčí,“ uvedl Gavenda. Připomněl tak dřívější informaci od Správy železnic, že v pátek předpokládá zprovoznění úseku mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, což umožní provoz vlaků směr Slovensko přes Ostravu bez nutnosti využít náhradní autobusy.
Kdy se vlaky vrátí na záplavami poničené tratě na Jesenicku, není jasné. Termíny obnovení provozu zatím není možné odhadnout, uvedl Gavenda. Podemletá trať je tam podle mapy v úsecích Lipová Lázně - Javorník ve Slezsku a Mikulovice - Hradec-Nová Ves. Další úseky jsou tam zaplavené. Na jižní Moravě je zatím spolu s úsekem u Velké nad Veličkou zavřená také trať Hrušovany nad Jevišovkou - Novosedly - Mikulov. Je zaplavená po středečním protržení hráze, uvedl Gavenda.

Řeka Dyje se od víkendu rozlévá do polí a lesů v okolí Jevišovky na Břeclavsku. Po zkušenostech z minulých let nechalo vedení obce už v pátek preventivně postavit hráz z pytlů na silnici u nádraží. O víkendu přestaly vlaky v Jevišovce zastavovat, ve středu byl kvůli zatopení trati přerušen provoz vlaků mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Mikulovem. Místním to působí potíže, protože náhradní doprava nabírá velká zpoždění, řekla ČTK starostka Jevišovky Božena Bošiaková (SNK). „Rozliv začal už v pátek, obec ale není ohrožená, všechno jde do polí. Největší problémy jsou kvůli přerušené dopravě, protože náhradní doprava sice od středy jezdí, ale nabírá velká zpoždění a lidé musí dojíždění za prací mimo Jevišovku řešit individuálně,“ konstatovala Bošiaková.
V obci se stéká říčka Jevišovka s Dyjí, potíže ale působí jen Dyje. Ta přetlačila Jevišovku a zaplavila její okolí. Povodí Moravy nechalo v úterý odstranit naplavené dřevo, které ohrožovalo lávku na Novosedly a u ní také hlavní přivaděč pitné vody do Jevišovky. Škody vznikají nyní na hrázích řeky Jevišovky, které jsou poškozené nutriemi a bobry a voda z Dyje je rozplavuje. „Voda zatím rozhodně neklesá, spíš naopak. Podle informací z krizového štábu s poklesem hladiny zatím nepočítáme, zejména kvůli přítoku Dyje z Rakouska, odkud přitéká stále hodně vody,“ dodala starostka.
Obec už má zkušenosti s povodněmi jarními i letními, podzimní ji v posledních letech postihly poprvé. Podle starostky je tak těžké odhadnout, kdy voda z polí a okolí obce definitivně zmizí. „Když začne hladina klesat, trvá tak měsíc, než odteče. Jak dlouho ale potrvá následné vysychání půdy na podzim, neumím odhadnout. Je dost možné, že bude půda podmáčená až do jara,“ konstatovala Bošiaková.

Zaplavené hřiště SK Slovanu v Poděbradech. „Povodeň nám na nějakou dobu přerušila sezónu na našem stadionu,“ uvedl klub ve facebookovém příspěvku.