„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Ničivé záplavy v Olomouckém kraji jen na silniční síti způsobily škody za několik miliard korun. Na Jesenicku a Šumpersku, kde po extrémních dešťových srážkách vodní živel o víkendu udeřil největší silou, je stále neprůjezdných zhruba 60 silnic. Celkové povodňové škody na státním, krajském, obecním a soukromém majetku se zatím sčítají a budou velmi vysoké. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (STAN). Záplavy o víkendu zasáhly hlavně Jesenicko a část Šumperska, kde je s odstupem několika dní kvůli poničeným silnicím odříznuto od okolního světa několik obcí. Povodňová vlna se poté přesunula do střední části Olomouckého kraje, kde zatopila například Litovel na Olomoucku či Chomoutov u Olomouce.
„Jenom obnova silnic bez ohledu na to, zda jsou krajské nebo státní, tak ta si vyžádá řádově miliardy korun. A to se bavím jenom o cestách, celkové škody budou opravdu vysoké,“ uvedl Suchánek. Záplavy podle Suchánka zničily silnice na mnoha místech Jesenicka a Šumperska. „Některé úseky silnic vůbec nejsou,“ upozornil Suchánek, podle kterého rekonstrukce poničených silnic bude pro hejtmanství prioritou při obnově záplavami postižených oblastí.
Úředníci zatím celkové povodňové škody sčítají. Hejtmanství má povinnost je dát dohromady do sedmi dnů od skončení stavu nebezpečí, který v Olomouckém kraji stále platí. Obrovské škody jsou po záplavách na silnicích i vodohospodářském majetku. Na Jesenicku bude muset být zdemolováno několik desítek poškozených domů. V zaplavených oblastech pomáhají likvidovat škody stovky hasičů a vojáků, k dispozici mají několik desítek kusů těžké techniky. „Rozsah škod je mimořádně těžké odhadnout, stejně tak to, jak dlouho jejich likvidace potrvá. Myslím si, že pro nás tam nebude v nejbližších týdnech ani měsících činnost končit,“ podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Veselí nad Lužnicí odvolalo evakuační pohotovost. Hladiny na řekách Lužnice a Nežárka, které mají ve městě soutok, by už neměly výrazně stoupat.

Obce u Labe v Ústeckém kraji zkontrolují po poklesu hladiny zaplavená místa. Voda se dostala do parků na cyklostezku, na některá hřiště nebo do areálu koupaliště v Litoměřicích. Na podmáčeném terénu hrozí pády stromů, radnice proto lidem nedoporučují se na tato místa vydávat. O možném zrušení dopravních opatření, která výrazně komplikují dopravu v Ústí nad Labem, rozhodne magistrát dnes. Na dolním toku Labe kulminovalo ve středu odpoledne a hladina začala pozvolna klesat. „Po opadnutí vody v lesoparku Osmička budou provedeny revize dětského hřiště, mobiliářů a stromů. Do té doby prosím dbejte zvýšené opatrnosti a nejlépe na Osmičku vůbec nechoďte,“ uvedla lovosická radnice facebooku. „Dále prosím všechny občany, aby nikdo nechodili do prostor lesů a parků. Z důvodu vytrvalých dešťů (a tím pádem podmáčeného terénu) hrozí pády stromů,“ napsalo město.
Odvolání třetího stupně povodňové aktivity vodohospodáři čekají dnes večer. V Křešicích na Litoměřicku hasiči průběžně odčerpávají průsaky mezi jednotlivými hradidly a zpětnými klapkami. Čerpat zatopené sklepní prostory rodinných domů začnou hasiči po opadnutí povodňové vlny na Labi, uvedla obec na webu. Na opadnutí vody se čeká také v Litoměřicích. „Zatím je na úklid ještě brzo, musíme počkat, až bude hladina níž,“ řekla ČTK mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město také nedoporučuje lidem chodit na místa, kde by mohl hrozit pád stromů. Na odpoledním jednání budou zastupitelé schvalovat návrh rady na finanční pomoc záplavami postiženým regionům.
Obyvatelé krajského města netrpělivě čekají na rozhodnutí vedení magistrátu ohledně dopravních opatření zavedeným po stavbě protipovodňových stěn. Od pondělí, kdy začala platit, stojí řidiči hlavně v ranní a odpolední špičce v dlouhých kolonách. Linky MHD jezdí po objízdných trasách a dojezd do cílové zastávky se zpožďuje i o hodinu. Úředníci z děčínského magistrátu odvezli ve středu do Dolního Žlebu vlakem věci potřebné pro volby. Dnes urnu, obálky a volební lístky převezli do Prostředního Žlebu, i tam pojede v pátek volební komise kvůli zaplavené silnici vlakem. Novináře o tom informoval mluvčí radnice Luděk Stínil. Pomoc v podobě vysoušečů a dalšího zařízení dnes Děčín poslal do Opavy.