Smutná zpráva o skonu herce se začala šířit prostřednictvím sociálních sítí. Podle prvních informací Blesku zemřel herec v pražské vinohradské nemocnici. Informaci o úmrtí bez bližších podrobností následně potvrdil Blesku i dirigent orchestru Karla Vlacha Dalibor Kapras. A odchod slavného kolegy šokoval i další známé tváře.

"Právě mi to napsal ve zprávě známý, jsem z toho úplně v šoku. Znala jsem ho jako ředitele Karlínského divadla, tam jsme spolu také hráli v krásných hrách. Byl to právě on, kdo mi dal mnoho příležitostí. Budu na něj vzpomínat jako na krásného člověka, který miloval lidi," řekla Blesku Kateřina Brožová.

Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost,“ uvedla na sociální síti Herecká asociace.

Prostějovský rodák Ladislav Županič měl původně po maturitě našlápnuto k letectví, protože jeho otec byl pilotem, ale nakonec ho zlákala prkna, co znamenají svět. Vystudoval JAMU a v roce 1969 naskočil jako herec do divadla v Karlíně. Asi nikoho tehdy nenapadlo, že po revoluci v roce 1993 se stane jeho ředitelem.

Video
Video se připravuje ...

Ladislav Županič oslavil 80. narozeniny: Dal jsem si panáka a šel spát! Blesk TV

Na divadelních prknech, v televizních seriálech a filmech ztvárnil bezpočet rolí. Jistě si ho pamatujete například z komedie Vesničko má středisková, kde svému šéfovi dohazoval Otíkovu chalupu nebo v pohádkách Zdeňka Trošky, kde si zahrál poněkud přeuctivého komorníka zámeckého pána. Nezapomenutelný byl také v trilogii Kameňák, kde si vychutnal roli sukničkářského ředitele školy Edu.

Obrovskou stopu zanechal také v českém dabingu, kde mimo jiné propůjčil hlas Clintu Eastwoodovi.

Ladislav Županič byl exmanželem herečky Jany Drbohlavové (†78), kterou si asi vybavíme hlavně jako učitelku Peškovou z komedie Dívka na koštěti, jež si musí „hlodat“ a vyhazuje pojistky. Ta zemřela v roce 2019, kdy se její zdravotní stav náhle dramaticky zhoršil a ona odmítala jíst. „Najednou se přestala pohybovat. Syn Honzík ji okamžitě převezl do Nemocnice pod Petřínem, kde ji ládovali kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ řekl Županič na jejím pohřbu.

Fotogalerie
16 fotografií