Videopořad Spotlight vznikl na Aktuálně.cz letos v únoru, aby po osmi letech nahradil tvorbu DVTV. Ani ne po roce ho ale opustila jedna z hlavních tváří – Linda Bartošová. Druhá hvězda Světlana Witowská nadále zůstává. Informaci mediální dům Economia nečekaně oznámil na konci listopadu. 

Jak nyní vyšlo najevo, překvapivá přitom nebyla jenom pro diváky, ale i pro samotnou Bartošovou... Novinářka v pátek ráno sdílela na svém instagramu (který sleduje téměř 40 tisíc lidí) obsáhlé vyjádření, v němž okolnosti svého konce v pořadu detailně rozebrala. A nutno říct, že si její bývalý tým její slova za rámeček zřejmě nedá. Bartošová prý byla beze slova varování „odejita“ kvůli svým názorům a hodnotám či potřebě respektující komunikace. 

»Nenechám se umlčet!«

„Po celé roky tu s vámi sdílím své ,highs‘ (vrcholy, pozn. red.). Přijde mi tak důležitý sdílet i ,lows‘ (pády, pozn. red.) – i když v rámci boje, o kterém jsem neměla tušení,“ okomentovala své emotivní vyjádření. Podle svých slov se k situaci chtěla vyjádřit „mimo tiskovou zprávu, která se objevila v médiích a do které jsem neměla možnost za sebe cokoliv říct. (...) Může to totiž vypadat, že jsem odešla sama, a to není pravda,“ prozradila již v úvodu. 

„Novináři/ky by se měli/y pravdě snažit přibližovat, i proto svůj příběh nenechám vyprávět jiné jinak, než se stal. Za určité věci bojuju ráda, o tenhle boj jsem upřímně vůbec nestála. Nechat se umlčet ale není můj styl,“ stojí si za svým. 

Zásadní rozpory s Witowskou?

Podle moderátorky byla celá personální změna dost osobní. „V moderátorském týmu Spotlightu se poslední měsíce objevovaly zásadní rozdíly v pohledu na tematické, obsahové i hodnotové směřování pořadu, stějně jako na to, jak by měla vypadat respektující a rovnocenná mezilidská komunikace,“ popsala Bartošová. „Moderátorský tým“ přitom po celou dobu pořadu čítal jen Bartovošovou a Witowskou. 

Vedení se nakonec spory rozhodlo vyřešit rázným zásahem a Bartošová musela z kola ven. „Vydavatelství Economia se tak pro mě zcela náhle, bez předchozích výtek k mé práci či upozornění rozhodlo od prosince dále soustředit na rozhovory jen jedné z nás, Světlany Witowské. Poslední rozhovor jsem tak ve Spotlightu natočila na konci listopadu. To, že je poslední, jsem se dozvěděla až po samotném natáčení a jako úplně poslední ze všech,“ tvrdí novinářka. 

Nové nápady

Do pořadu prý na začátku letošního roku vstupovala s cílem nasvěcovat témata a příběhy, které v mediálním prostoru příliš světla nemají. „Reprezentovat skrze jeden z nejčtenějších zpravodajských webů v této zemi taky ty, kteří jsou často v médiích i ve společnosti reprezentováni málo, necitlivě nebo černobíle. V poslední době se mi tuto vizi bohužel dařilo uplatňovat méně a méně,“ posteskla si. 

Právě tento její přístup ovšem šéfdramaturg Spotlightu a šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Švec po jejím konci v médiích vyzdvihl. „Linda přinášela důležitá témata ze společnosti i politiky, která jsou mnohdy na okraji mediálního zájmu, a v tom chceme dále pokračovat,“ uvedl pro Médiář

Bartošová zakončila své vyjádření slovy o tom, že se z celé záležitosti hodně poučila a rozhodně se nevzdává.Nápadů na projekty mám spoustu a budu je dál realizovat ať už po vlastní ose, nebo na jiných platformách,“ slíbila do budoucna. 

Video
Video se připravuje ...

Linda Bartošová: Misska, která odešla dělat zprávy. Adam Balažovič

Fotogalerie
50 fotografií