Málokdo ale ví, že kvůli komunistům pět let nepracoval a takřka živořil. A to kvůli Písni o mé zemi, s níž v roce 1969 vyhrál Zlatou bratislavskou lyru. Její text z pera Pavla Žáka (82) se zdál na ÚV KSČ býti škodlivý, a tak dostal zpěvák zaracha. Mohl vystupovat jen v malých klubech a začal mít přirozeně jako otec problém s uživením rodiny. Nakonec byl okolnostmi donucen Lyru vrátit.

Musel začít pracovat, aby „měl co do huby“. Mnozí mu to vyčítali, leč nebyli v jeho kůži. Černochovo nedožité jubileum připomene příští pátek (20. října) v Kongresovém centru galakoncert hvězd k 105 letům založení naší republiky. Zazní tam i kdysi zakázaná píseň. O tom, kdo ji bude zpívat, se vedla debata – Štefan Margita (67), Martin Chodúr (33), anebo ji pouze zahraje Felix Slováček (80) na svůj saxofon?

Černocha se nakonec ujme Chodúr, Margita zazpívá Macejko a Slováček zahraje Zdivočelou zemi. Na koncertě vystoupí i plejáda dalších českých i slovenských hvězd a všichni vzpomenou na svého kolegu Černocha, který 27. prosince 2007 v pouhých 64 letech prohrál boj s rakovinou tlustého střeva.

Smolík a Chládková dali hlasy dohromady: Splnili slib po 16 letech!

Určitě by se radoval, že mu konečně splnili jeho přání. Karel Černoch (†64) chtěl, aby zpěvačka Jana Chládková (58), s níž dlouho vystupoval, a Jakub Smolík (64) nazpívali společně nějaké písničky. Líbilo se mu, jak jim spolu ladí hlasy. K nedožitým osmdesátinám zpěváka je album Bylo nebylo na světě.

„Když jsem křtila své poslední cédéčko, ještě u toho Karel Černoch byl – a taky Petr Muk,“ zavzpomínala Chládková. Místo zesnulých kamarádů přišli Janu a Jakuba podpořit např. Jan Rosák (76), Uršula Kluková (82) a Karel Kahovec (76). Janina kamarádka Naďa Konvalinková (72) poslala omluvné video, v němž vysvětlila, že má v příbramském divadle generálku. „Věřím, že ty naše písničky Karel nahoře slyší a je spokojený,“ dodala zpěvačka. Na novém albu je také hit Valčík pro lásku, který bodoval v rozhlasové hitparádě.

Video
Video se připravuje ...

Černoch by slavil 80: Nový klip na legendární píseň Zrcadlo s unikátními fotografiemi z rodinného alba Bujoart

Fotogalerie
25 fotografií