Když tento týden vyšlo najevo, že Vízner chyběl na pohřbu své bývalé manželky Jany Šulcové (†76), protože sám bojuje s podlomeným zdravím, řadu jeho skalních fanoušků napadlo, co všechno má už v životě za sebou...

Vízner od dětství žil v rodinné vile ve Vokovicích, kam si v roce 1967 přivedl i manželku Janu Šulcovou. Měli k dispozici jen jeden pokoj, dům nebyl dvougenerační, s jedním záchodem, jednou kuchyní... Zpočátku tak žili dohromady nejen s Oldovými rodiči, ale i s bratrem rovněž hercem (Semafor, Divadlo Na zábradlí) Jaroslavem (†84) a jeho rodinou, který ovšem s manželkou a dcerou po napadení Sověty v roce 1968 emigroval do Švýcarska.

Oldovi s Janou se časem narodily dcery Tereza (51) a Rozálie (48) a herečtí manželé začali žít z ruky do huby. Když přišlo 300 korun z Československého rozhlasu, jásali, jako by vyhráli ve Sportce.

Tragédie na pláži

Těžkosti ale přemáhali díky lásce a vše bylo až do roku 1983 zalito sluncem. Tehdy se vydali na dovolenou na italský ostrov Elba ještě s Víznerovým bratrem Vladimírem (†43), zvukařem a kameramanem a jeho manželkou Johankou. Vše vypadalo báječně romanticky. Postavili si u moře stany a na přenosném vařiči začali připravovat jídlo. Vladimír chtěl nainstalovat druhý vařič, aby si dali po jídle kávu. S plynovou bombičkou ale manipuloval tak nešťastně, že mu vzplála v ruce. Plameny se bleskurychle přenesly na stan a poté i na samotného Vladimíra. Šok a bolest jej úplně paralyzovaly. Až po několika vteřinách se z posledních sil rozběhl k moři a padl do vody. Celou příšernou scénu zoufale sledovali Oldřich i obě ženy. Přivolali pomoc, následoval rychlý převoz do nemocnice v Pise, tam však Vladimír po 16 dnech zemřel. „Byla jsem u toho, s Oldou to strašně zamávalo. Tahle tragédie ho naprosto zlomila. Trpěl psychickými potížemi. Byl tak nešťastný, že začal být pro své okolí nesnesitelný. Udělalo to z něj jiného člověka,“ popisovala vznik Víznerových pozdějších maniodepresivních stavů sama Šulcová.

Skutečnost byla o to horší, že Vízner tragicky přišel i o nejstaršího bratra Vlastimila (†12), byť se tak stalo dva roky před Oldovým narozením. V roce 1945 Vlastu jedoucího na kole smrtelně srazil německý náklaďák. „Otec si dlouho vyčítal, že bratra nemohl dovézt do nemocnice rychleji. Jeho smrt ovlivnila život nás všech, ale předznamenala i otcovu osobní krizi,“ vyprávěl před lety pro Paměť národa Jaroslav Vízner, kterému v době tragédii bylo 8 let.

Od jedné ke druhé

Po hororovém zážitku na Elbě začal Oldřich obrovský žal řešit v náručí jiných žen. Šulcová jeho úlety omlouvala prožitým traumatem a psychickými problémy. V roce 1988 jí ale došla trpělivost a přišel rozvod poté, co v metru náhodně zaslechla od spolucestujících, že má Vízner poměr s herečkou Evelynou Steimarovou (78). „To, že se zamiloval, bych pochopila. Ale ten skandál, co z toho byl! Pro mě to bylo takové ponížení, že jsem to nemohla odpustit. Tehdy zaťukal na moje dveře ďábel, který se jmenuje alkohol,“ netajila Šulcová.

Milostný vztah se Steimarovou po čase skončil, jeho další velkou láskou se stala půvabná Zuzana, se kterou zplodil dceru Viktorii. I je nakonec ale opustil, a to kvůli o pětadvacet let mladší herečce Vendulce Křížové (51), s níž se poznal v Divadle Ungelt. Zdálo se, že po jejím boku se konečně zklidnil a našel životní štěstí. Mají spolu tři děti, Anežku, Alberta a Františka a Vízner kvůli rodině dokonce v Horoměřicích postavil dům. Jenže po dvacetiletém soužití si nečekaně našel o šestačtyřicet let mladší ženu, která pracovala v divadle, kde hrál, a opět odešel od rodiny.

Maniodeprese

V tu dobu už s hercem těžce zmítaly maniodepresivní stavy, s nimiž se vůbec netajil a dokonce přiznal, že chodí k psychiatrovi. A nemoc se mu začala plést nejen do osobního života, ale i do práce. „Nevím, jestli to má ještě někdo, třeba jsem výjimka, ale pro mne je nejhorší, když něco musím a nemůžu se ovládnout,“ říkal zničeně Oldřich. Stěžoval si, že třeba říká na jevišti popadesáté naučený text a najednou mu do toho začne v mozku znít vlastní monolog, osobní hlas. „Když je herec třeba na začátku normální, stane se pošahaným,“ vysvětloval si své potíže Vízner a raději si našel psychiatra. Když v divadelní komedii Noc bláznů představoval jednoho z pacientů, muže s maniodepresivní psychózou závislého na lithiu (psychofarmakum podávané jako stabilizátor nálady), říkal: „No, tak já hraju sebe, že jo, protože tam ten problém, kterej má ta postava, tak ten mám i já – peru se tam s mánií a depresí. Jen to musím dát do těch dvou hodin, protože jinak trvá třeba čtvrt roku mánie a čtvrt roku deprese...“

Ach ty klouby

A aby toho nebylo málo, kromě psychiky začalo Víznera trápit i fyzické zdraví. V době, kdy od něho odešla Křížová, byl sice na pokraji kolapsu, jezdil ale ještě na motorce. O rok později, v roce 2018, podstoupil operaci kolene a chodil o holi. V listopadu 2019 byl ale ještě schopen dojít na pohřeb Jany Drbohlavové (†78) po svých, nicméně o měsíc později se podrobil totální endoprotéze kyčelního kloubu. Bolesti už byly tak nesnesitelné, že se pro operaci rozhodl, přestože věděl, že v nemocnici stráví celé Vánoce. O rok později nastaly další problémy, když herci umělá kyčel vypadla. Pohybově začal být Vízner velmi omezený.

Zůstal sám

Tehdy už žil sám v Hostivicích, kam se z vily v Horoměřicích, kde nechal Křížovou s dětmi, přestěhoval do sociálního bytu. Loni v létě pak přišla další rána. Zemřel i třetí bratr Jaroslav, který se v roce 2001 po více než 30 letech vrátil do Česka. „Je mi Oldy moc líto, rozvod nerozvod. Zůstal na tom světě úplně sám. Může se jen utěšovat tím, že bráškové Vláďa s Jardou z něho udělali strejdu a tak má synovce a neteř, se kterými si dobře rozumí,“ řekla Blesku tehdy Šulcová a dodala: „A samozřejmě má naše dvě skvělé holky, které ho milují, a vlastně i mne. Trápil mě moc, už jsem mu ale dávno odpustila,“ dodala Šulcová.

Když před dvěma týdny v pátek zemřela, Vízner jí nemohl přijít ani na pohřeb. Tak bídně je na tom v současné době psychicky i fyzicky. Neobejde se už bez hole. Přístroj u jeho pasu naznačuje, že zřejmě bojuje s Parkinsonovou chorobou. A výraz ve tváři dokládá, že překonává značné bolesti. Bolesti, které na těle i na duši provázejí celý jeho život...

Parkinsonova choroba

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které se nejčastěji projevuje u lidí starších 50 let. Postihuje mozek a způsobuje postupné odumírání mozkových buněk, konkrétně těch, které produkují dopamin v části mozku zvaném Substantia nigra. V mozku tak převládá acetylcholin, co má za následek typické příznaky Parkinsonovy choroby, potíže s motorikou a psychickými problémy.

Video
délka: 03:05.40
Video se připravuje ...

Bleskové zprávy: Nemocný Vízner, vydělávající Gott a požár na Havaji Petr Macek, Lukáš Červený, reuters

Fotogalerie
47 fotografií