Severa je totiž autorem anglického textu k písni, díky němuž song pronikl do světa. Pábitele tak nazpívala americká skupina S.A.S. pod názvem Wonderland (v překladu Říše divů).

Na první poslech

„Karlovi se tato anglická verze moc líbila a zařadil ji na svou desku pro export, která vyšla v sedmaosmdesátém roce. Tak se Pábitelé dostali do světa. S.A.S. s nimi vystupovali ve všech televizích a dali je i na youTube,“ říká textař a filmový producent. „Když Láďa slyšel píseň Hold Back the River (Zadrž řeku) zpěváka Jamese Baye, která v roce 2014 získala nominaci na cenu Grammy pro nejlepší rockovou píseň, strašně se rozčílil,“ pokračuje Severa s tím, že Štaidl na první poslech poznal, že vykradli jeho píseň a že jde o plagiát.

Karel byl potěšen

Severa potom v září 2015 pořádal svoji každoroční zahradní party, kde byli jako vždy Štaidl i Karel Gott (†80). „Bylo to přesně měsíc předtím, než Karel onemocněl. Došlo tam k bouřlivé diskusi a Láďa se rozhodl, že na radu svého syna a právníka Jiřího zažaluje Baye u českých soudů. Karel to potěšeně kvitoval,“ komentuje Severa. Štaidlovi podle jeho slov nešlo o peníze, chtěl prý jen uspokojit svoje ego. „A to už odborníci dávno potvrdili – a že jsou na to tvrdá pravidla!“ dodává Severa, který je teď ve spojení s Jiřím Štaidlem (38), který v žalobě po smrti otce pokračuje.

Další slavní vykradači

Z plagiátorství byly v minulosti obviněny i americké zpěvačky Taylor Swiftová (33) a Katy Perryová (38) či irská rocková skupina U2. A nedávno britský zpěvák Ed Sheeran (32) s písničkou Thinking Out Loud (Přemýšlet nahlas), kterého obvinili dědicové Marvina Gaye (†44) z použití nosného motivu jeho slavné skladby Let‘s Get It On (Pojďme na to), což je přesně Štaidlův případ.

Video
Video se připravuje ...

Ladislav Štaidl (†75): Seznam jeho slavných milenek! Mall.tv

Fotogalerie
64 fotografií