V předvečer jejího výročí se tak na hrobě na Střešovickém hřbitově zapalovaly svíčky, a když přišel bývalý kolega z vinohradského divadla Antonín Hardt (87), nevěřil svým očím. Na náhrobku ležel dopis v němčině se vzkazem „BANANEN SIND NICHT ALLES“ neboli Banány nejsou všechno. „Nejmilejší Jiřino, jako každý rok se s přáteli, kteří ještě zbývají, podíváme na pár dílů Ženy za pultem, abychom na tebe zavzpomínali. A pak vypijeme pár sklenek červeného vína v naší oblíbené hospůdce v Lipsku,“ píše v něm jistý Hans Jürgen. „Velmi nám chybíš, především tvůj originální humor. Tvoje hláška Banány nejsou všechno je bohužel stále aktuálnější. Pusu a ahoj, tvůj Hans!“

Hardt si dopis v němčině pozorně přečetl a pak zavzpomínal: „Jó, to bylo tehdy, když Jiřinu po sametu vyštvali z divadla. Všichni jí říkali, jak za komunistů trpěli, a vyčítali jí fronty na banány. A ona na to reagovala touhle hláškou a taky že za komunistů ale nebyla válka...“ 

Přestože byla herečka členkou Ústředního výboru KSČ, nikdy podle jeho slov nikomu neublížila. „Naopak lidem pomáhala včetně disidentů,“ zdůraznil herec. „Vždyť se ke konci života kamarádila i s hlasatelkou Kamilou Moučkovou, která byla úplně na druhé straně barikády!“ dodal Hardt. S Moučkovou byli v roce 2011 také jako jedni z mála známých tváří z řad umělců na pohřbu Švorcové.

Tragická smrt manžela

Premiéru seriálu měla Jiřina spojenou s tragickou životní událostí. V pondělí 19. prosince 1977 nešťastnou náhodou zahynul její druhý manžel, akademický malíř Vladimír Šolta (†53). Spadl ze schodů v jejich střešovické vile, která je shodou okolností jen pár kroků od hřbitova. „Mé pocity byly velice zjitřené,“ posteskla si Švorcová. Oba dnes odpočívají ve společném hrobě ještě s hereččiným bratrem, hercem a bývalým šéfem činohry Národního divadla Václavem Švorcem (†94).

Od Německa po Kubu

Seriál Žena za pultem byl populární také v Jugoslávii, Maďarsku, Bulharsku či na Kubě. V NDR se vysílal pod názvem »Die Frau hinter dem Ladetischa« a od roku 1978 se dočkal deseti repríz i ve znovu sjednoceném Německu. V roce 2011 pak vyšel na DVD. „V NDR byl nějaký veletrh. Když lidé zjistili, že mám autogramiádu, vytvořil se tam nával a policisté mě museli vytáhnout,“ vzpomíná Švorcová v knize Žena za pultem příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů.

Pomohla i Brejchové

Na Švorcovou v dobrém a moc ráda vzpomínala i hvězda stříbrného plátna Jana Brejchová (83). Díky její přímluvě mohla obývat celé jedno patro domu U Bonaparta v Nerudově ulici na Malé Straně. „Bylo to doslova za hubičku. Jiřina se za mě přimluvila, a dělat to nemusela. Jsem jí nadosmrti vděčná,“ řekla Aha! už dříve Brejchová.

Video
délka: 03:45.76
Video se připravuje ...

AUDIO: Vycházejí audiovzpomínky Švorcové (†83), část namluvila sama herečka! MV knihy

Fotogalerie
30 fotografií