Chronický zánět sedacího nervu. To je důvod, proč zpěvačka nechodí na veřejnost a ani neopouští byt. Zánět jí způsobuje silné bolesti a také ji omezuje v pohybu. Yvonne se musí věnovat léčbě a rehabilitaci.

„Má to holka hrozně těžký a hodně to s ní zacloumalo. Ani se nedivím, ona totiž může jen stát nebo ležet. Vlastně se vůbec nemůže posadit,“ politovala svou kolegyni Marta Kubišová (80).

„Bolí mě nohy, v kříži mám bolest, chodím s berlemi, mám kvůli tomu nervové tiky, ale nejhorší je sedět. Nemůžu sedět delší dobu, to je to nejhorší. Proto teď vůbec nevystupuji, nechodím do divadla, nejezdím na výstavy ani do kina, jsem tady, doma,“ popsala v rozhovoru pro časopis Týden svůj stav.

Navzdory svému stavu si Přenosilová udržuje pozitivní přístup k životu a věří, že se jí podaří zotavit. I přes svůj omezený pohyb je ve spojení s přáteli a kolegy ze světa hudby. Pravidelně si telefonuje hlavně s Martou Kubišovou, další legendou české hudební scény.

Ta ji prý podporuje a povzbuzuje, aby neztrácela naději a věřila v možnost zlepšení svého zdravotního stavu. „Jsme v kontaktu a moc ráda jí vždy říkám novinky, prostě takzvaně drbeme. To jí vždy přivede na jiné myšlenky,“ prozradila Kubišová.

Chronický zánět sedacího nervu

Jde o nejdelší nerv v těle, a pokud dojde k jeho podráždění, může způsobit silnou bolest, brnění a necitlivost. Příčinou chronického zánětu může být sedavý způsob života, nadměrná fyzická námaha, zranění, nevhodné držení těla či obezita.

Léčba zahrnuje zejména změny v životním stylu, pravidelný pohyb a cvičení na posílení svalů, úprava držení těla. V některých případech mohou být předepsány léky proti bolesti, fyzioterapie nebo masáže. Pokud se stav nezlepší, je nutná operace.

Video
délka: 01:47.28
Video se připravuje ...

Přenosilová, Kaplicky, Janda: Bobkovi přátelé vzpomínají Jan Jedlička, David Turek

Fotogalerie
41 fotografií