A potom si Satoranský povzdechl: „Nechci být trapný. Už jsem starej. Stejně jako major Koutný v Policii Modrava. Ten je už taky v důchodu a trochu mimo dění. A občas se v seriálu objeví jenom proto, že se za ním přijedou poradit jako za zkušeným kolegou.“ Kdyby se ale režisér Jaroslav Soukup (76) rozhodl točit další díly Policie Modrava, herec by do toho šel. „Ten seriál je moje srdeční záležitost. Jarda po 13 letech už ale další pokračování zamítl,“ podotkl Satoranský.

Vzpoura lásky

Herec je už přes 56 let členem pražského Divadla na Vinohradech, kde momentálně hraje ve třech inscenacích. „A teď zkouším Vzpouru lásky, která bude mít premiéru 31. března. Mám tam malou roličku, ale pěknou,“ komentuje Satoránský a zároveň běduje, že právě zkouška hry Lope de Vegy mu znemožnila odjet na Moravu a pokřtít knížku o králi lidovek Jožkovi Černém (81). „Napsal ji Karel Vágner a oba dva jsou moji velcí kamarádi. Nebýt jich, tak nevím, jak bych se s odchodem mé milované manželky vyrovnával,“ přiznal herec, jemuž žena Libuše (78) zemřela před třemi lety.

V autobuse s manželkami

„Je mi ale pořád smutno, ve dne v noci na ni myslím a říkám si: Jsem rád, že dožiju! Ani nevíte, jak jsem šťastný, že jsem se v roce 1974 nechal Petrem Salavou zlanařit do Amfory! Získal jsem tam věrné kamarády v čele s Jožkou a Karlem,“ zavzpomínal herec. Před revolucí hráli fotbal ale jenom po Čechách. „Jezdili jsme autobusem i s našimi manželkami a byla to nádhera,“ vzpomíná herec, který se potom s Amforou dostal i do Brazílie nebo Japonska.

Betlémský křest

Jaroslav Satoranský se hodně těší na 23. března do Betlémské kaple.  „Tam bude mít Jožka Černý koncert a druhý křest té knihy. S láskou a gustem mu ji tam pokřtím,“ netají Satoranský, který nechce o nějaké další ženě v životě už ani slyšet. „V mém věku mi bohatě vystačí dcera, dva vnuci a pravnoučata,“ pravil Kuba z Krkonošských pohádek a hvězda seriálů F. L. Věk nebo Nejmladší z rodu Hamrů či Inženýrská odysea. „A taky mi dělá radost chalupa v Lužických horách, kam pojedu v létě. No a samozřejmě Divadlo Kalich, kde hraju s Petrem Kostkou a Mirkem Vladykou ve hře Veteráni. To se vždycky posměju,“ přiznává herec a pokračuje se smutkem v hlase: „Spousta kolegů už nás ve vinohradském divadle opustila, takže teď už jsem tam asi služebně nejstarší. A jsem vděčný, že mě tam pořád nechávají a chovají se ke mně moc hezky.“

Video
Video se připravuje ...

Krkonošské pohádky – i po 40 letech nejoblíbenější večerníček Videohub

Fotogalerie
41 fotografií