Na konci letošního října měl premiéru poslední díl třetí řady seriálu Policie Modrava, v němž jubilant ztvárnil roli majora Koutného. Přestože se Jaroslav Satoranský herectví věnuje už šedesát let, mnoho nechybělo a na uměleckou dráhu by se nikdy nevydal. Vyučil se totiž původně rytcem a věnoval by se tomu nejspíš i profesionálně, kdyby na sebe nenechal přenést rodinný zápal a nadšení pro ochotnické divadlo. Tomu se věnovali nejen rodiče, ale i sestra Jaroslava Satoranského.

Původně se ale herectví věnovat profesionálně nechtěl. „Já měl jiný sen, chtěl jsem se stát automechanikem. To mě lákalo, jako tehdy asi hodně kluků. Ale osud tomu nechtěl… V nějakých čtrnácti jsem si z hor přivezl zánět ledvin a lékaři mi dráhu automechanika zakázali,“ přiznal Jaroslav již před časem Blesku. Nakonec tak hereckou dráhu vzal z nouze.

Když si na radu jednoho z členů ochotnického souboru podal přihlášku na pražskou DAMU, přijali ho ke studiu bez větších obtíží. Jeho spolužáky byli například Petr Kostka (81), Jiří Hrzán (†41) či Jiří Zahájský (†68). Po absolvování DAMU v roce 1961 se mu nevyhnula dvouletá základní vojenská služba. Po ní už ale nic nebránilo, aby se mohl věnovat herectví naplno.

Talentem ohromoval na divadelních prknech, prokázal ho i ve filmech a seriálech. Se svým vlídným obličejem dostával Jaroslav Satoranský nabídky na role kladných hrdinů, střihl si ale i pořádné záporáky. V osmdesátých letech pak přišla role, díky níž ho miluje několik generací – dobrosrdečný Kuba z Krkonošských pohádek.

Ve stejném roce, kdy absolvoval DAMU, se navíc Jaroslav Satoranský oženil. Jeho manželka Libuše, ač není z oboru, měla pro herecký život vždy pochopení. Společně na svět přivedli dceru Martinu.

VIDEO: Co o sobě prozradil Jaroslav Satoranský?

Video
Video se připravuje ...

AMFORA Jaroslav Satoránský 

Fotogalerie
31 fotografií