To si oba přátelé Karel s Jožkou užívali ještě s kamarádem, australským podnikatelem Petrem Vítkem (76) na australském proslulém pobřeží Gold Coast poblíž největšího korálového útesu světa Great Barrier Reef. A všichni tři bydleli v hotelu v jednom pokoji.

Vtipálek Petr

„Měli jsme asi hodinu do odjezdu na letiště, odkud jsme vyráželi na další štaci. Jožka a Petr měli svoje dokumenty v trezoru a vtipálek Petr těsně před odjezdem tajně celý obsah trezoru vyndal a změnil kód,“ popisuje Vágner v knize Jožka Černý – Můj kamarád Žudro, která právě vyšla. 

Jožka se snažil trezor marně otevřít a byl absolutně zoufalý. Navíc naskočila na displeji čísla a od třiceti minut se začal odpočítávat čas.

Prázdný trezor

„To už Petr začal tvrdit, že v Austrálii je to zařízené tak, že když situaci nepřijde vyřešit někdo z recepce, trezor vybuchne jako zbraň proti zlodějům. Nikdy jsem Jožku nezažil tak rozhozeného a zoufalého,“ chechtá se ještě dnes Vágner.

Když se po chvíli konečně objevil vedoucí recepce, Jožkovi se viditelně ulevilo a dychtivě čekal na otevření trezoru. Když ovšem recepční trezor otevřel, zel prázdnotou. S Jožkou to málem seklo!

Vágner se bál

Černý pak začal zoufale prohledávat naprosto všechno včetně Vágnerovy ledvinky. „A v ní se ty jeho doklady k mému zděšení našly,“ komentuje Vágner.

Jožka se na něj okamžitě vrhl a začal ho mlátit. „Málem mě doopravdy zabil, úplně jsem se ho bál. A nejhorší na tom je, že mi dodnes nevěří, že jsem to nevymyslel já,“ vzpomíná Vágner.

Spolubydlící bordelář

S Jožkou Vágner procestoval svět, zpěvák lidovek s ním ale velmi nerad sdílel jeden pokoj. „Byl ze mě nešťastný. Tvrdil, že jsem bordelář, vadilo mu, že všude drobím, a když se sprchuju, v koupelně je potopa,“ netají Vágner.

„Jednou jsem si připravil nažehlenou košili a on vzteky bez sebe, že je v koupelně zase louže, mě tu košili schválně na té podlaze vymáchal,“ vzpomíná Vágner. „To se ale spletl. Bylo takový vedro, že jsem si tu mokrou košili oblékl a ona byla ve vteřině suchá. Jožka byl podruhé vzteky bez sebe,“ usmívá se Karel.

Proč si říkají Žudro?

Karel s Jožkou si říkají brácho nebo žudro. To je v Podluží, odkud Černý pochází, klenutý vchod do domu, na kterém jsou podlužanské malůvky ztvárňující samé příjemné věci, takže oslavují život. Žudro pro Vágnera tedy znamená otevřený vchod do domu Jožky Černého. „Karel sice v Praze nemá žudro, ale má v Průhonicích dům, do kterého mám vždycky volný přístup, a to za jakýchkoliv okolností, takže je pro mě také takovým žudrem,“ vysvětluje Jožka.

Video
Video se připravuje ...

Karel Vágner na oslavě Jožky Černého: Proti němu jsem cucák! Hana Höschlová, Martin Pekárek

Fotogalerie
32 fotografií