Viktor Preiss se narodil 13. března 1947 a jeho dětství nebylo vždy tak idylické, jak by si leckdo představoval. Po rozvodu svých rodičů například putoval do dětského domova v Pyšelích – jeho maminka a tatínek se totiž nedokázali dohodnout, kdo ho bude vychovávat. „To asi mohu zmínit, já jsem nikdy nebyl sirotkem, ale dlouho jsem od té doby, což bylo od čtvrté třídy, nežil doma. Byl jsem odstěhován z Prahy,“ uvedl minulý rok v Českém rozhlase. 

Když v minulosti hrozilo zavření dětského domova, kde on strávil část života, veřejně mluvil o potřebě jeho záchrany a sám k ní také přispěl. Na pobyt v „děcáku“ však vzpomíná s láskou. „Mám tam dokonce v okolí chatičku, je to určitý sentiment,“ uvedl herec, jenž se už během studií na DAMU seznámil s herečkou Janou Drchalovou (75), se kterou se hned po studiích oženil a vychoval dva syny – Martina (50) a Jana. Jejich manželství si prošlo mnoha peripetiemi.

Například na začátku 80. let, kdy si Viktor našel milenku. Vztah s ní mu přerostl přes hlavu a vzešla z něj dcera... „Matce tehdy dal peníze za mlčení a myslel, že to nějak projde,“ prozradil po letech na Preisse jeden z jeho hereckých kolegů. Trvalo pak poměrně dlouho, než se Viktor odvážil manželce Janě vše přiznat. Ona mu však dokázala tuto zradu odpustit. „Na ženě záleží, jak se řeší krizové situace, pokud k nim dojde. Já jsem v takových situacích kupodivu racionální,“ prozradila později Preissová.

K nevlastní sestře se v roce 2004 vyjádřil i syn Martin, jenž je po rodičích taktéž herec. „Naše rodina s tím nemá žádný problém,“ uvedl. Problémy však musel řešit ve svém životě docela jiné – v prosinci roku 2014 se kvůli psychickým potížím pokusil spáchat sebevraždu. Martin trpěl depresemi, úzkostmi, navíc měl blízko k flašce. „Doma došlo k běžnému konfliktu, po kterém moje žena i s dětmi odjela. Samozřejmě v tom hrál roli můj alkohol,“ popisoval. Impulsem, proč si chtěl sáhnout na život, byla slova jeho manželky Martiny (47).

Video
Video se připravuje ...

Viktor Preiss: S manželkou se vzájemně vyhýbáme! Řekl proč! Česká televize - GEN

„Mluvili jsme spolu po telefonu a ona v afektu řekla, že pokud mě život nebaví a chci se uchlastat, tak ať se seberu a jdu se rovnou do lesa pověsit. A já řekl, že teda jo, a opravdu jsem odešel z domu,“ prozradil okamžiky, kdy si sáhl na dno. Když se jeho manželka mezitím vrátila domů a Martina tam nenašla, zalarmovala policii. Herec pak strávil týden v psychiatrické léčebně a následně v protialkoholním sanatoriu. „Strávil jsem tam dva a půl měsíce,“ přiznal. Rodiče jej v těžkých chvílích notně podporovali a navštěvovali. 

Všechnu nepřízeň osudu se však Viktorovi a jeho rodině podařilo ustát a překonat. A přestože slavný herec již nepatří mezi nejmladší, stále se aktivně věnuje svému hereckému řemeslu – nejenom před kamerou, ale i na prknech, která znamenají svět, a dabingu, kde rozhodně se svým charismatickým hlasem najde své uplatnění. Načetl také nejednu audioknihu. Letos jste ho na televizních obrazovkách mohli vidět ve dvou úspěšných detektivkách – Případ se štěnicí a Případ s koncem, kde se objevil po boku Davida Matáska (60).

Fotogalerie
36 fotografií