Původně se měly pražské koncerty, které jsou již přes měsíc beznadějně vyprodané, obejít bez vystupujících hostů. Česká televize, která z koncertu pořizuje záznam, si ale přála, aby vystoupili i gratulanti.

Tak jsme se rozhodli, že s výjimkou mé dcery Marty tam nebudou tradiční hosté, kteří s námi už mockrát vystupovali. Zvolili jsme tentokrát docela překvapivá jména, hlavně rocková: Bára Basiková, Kamil Střihavka, Michal Prokop, Marek Ztracený, Milan Peroutka, Peter Nagy a další. Budeme tam mít i nějaké »nezpěváky«, vystoupí s námi například houslista Pavel Šporcl, čtyři trumpetisté i tančící páry,“ prozrazuje Janda.

Koncertem se bude prolínat projekce archivních záběrů kapely z průběhu 60 let existence na třech velkých obrazovkách.

Převlékne se

„Snad poprvé v životě se během koncertu převléknu kvůli jedné písničce, ale neřeknu které, má to být překvapení,“ usmívá se lídr kapely a dodává: „Chceme to prostě udělat jinak než v minulosti, zábavněji. Myslím, že já už další výročí s kapelou slavit nebudu, tak ať to naposled stojí za to! I když někteří tvrdí, třeba náš bubeník, jak uděláme v pohodě 65 let kapely a dopracujeme se k 70! Představa, že budu slavit v Lucerně v 90 letech sedmdesátiny kapely, je ale trochu bizarní.“

V rámci »Respect Tour Olympic 60 – Vlak, co nikde nestaví« odehraje kvarteto hudebníků 60 koncertů, z toho 10 na Slovensku. Vše by měl završit příští rok v prosinci šedesátý koncert v pražské O2 areně. 

30 let u ledu

Na playlistu je i song ze zatím posledního alba Kaťata. Na otázku, zda ho nemrzí, že tato mezi fandy kapely vyzdvihovaná deska s novým zvukem a drsnější muzikou se moc nehraje v rádiích, Janda říká, že i slavné staré kapely v zahraničí jako třeba Rolling Stones jsou na tom v tomto směru podobně. Také jim v podstatě nic nového rádia nehrají. „Jako by sdělovaly: Tak hele, vy už jste dostali, tak teď zase dáme těm mladým. Vy jste si už vydělali dost. A tak v rádiích protežují mladší kapely, ostatně nás dřív také preferovali. Ale dalo by se říct, že jsme už tak 30 let u ledu…“ usmívá se Petr Janda.

V roce 1980 vydal Olympic desku Prázdniny na Zemi a o rok později Ulice, obě měly obrovský úspěch, prodalo se jich přes 700 tisíc a kapela tehdy ještě za hluboké totality inkasovala honoráře, které se měly vyšplhat až k milionu korun. Vzhledem k tehdejšímu průměrnému platu, který dělal asi dvě tisícovky, to byl astronomický příjem. A problém.

„To bylo v období »vlády« soudruha tajemníka kulturního oddělení ÚV KSČ Miroslava Müllera, který de facto rozhodoval, kdo u nás může vydat desku, v jakém nákladu a zda může vystupovat. A ten se tehdy rozzlobil, že jsme na dvou albech vydělali tolik peněz. Nejenom že nám zakázal natáčet další desku, ale snížili nám všem v kapele i honoráře. Takže jsme jeli od roku 1982 v takzvaně úsporném režimu, třetinu nám každému sebrali. Jen proto, že jsme si moc vydělali, ať si zase vydělají jiní.“

Jejich další úspěšné album Laboratoř tehdy v osmdesátých letech vyšlo kvůli »příliš velkému úspěchu« kapely s tříletým zpožděním v roce 1984.

Příští rok 25. deska

Olympic vydal od roku 1968 24 alb a příští rok by měl podle Petra Jandy přidat další, které bude stylově navazovat na tvrdší trend Kaťat. „Takový hard rock, který je nám všem blízký, ale dotýkali jsme se ho dřív jen občas a tak nějak ostýchavě.“ Na Kaťatech je podle něho hodně znát příchod nového klávesáka, který nehraje jenom plochy, ale udělal nový zvuk. „Pavel Březina mě překvapuje i na koncertech, mám ho ve sluchátkách a pořád tam slyším nějaké novinky, improvizace a nápady, to se cení,“ chválí Janda klávesáka.

Bludný kruh textařů

Některé texty si píše Petr Janda sám a ostatní získává od textařů tak, že jim zadá hudbu s námětem, o čem by to mělo být. „Protože se mi stávalo, že písnička pak vůbec nešla s textem dohromady a nechtělo se mi to ani zpívat. Dneska spolupracuji hlavně s mladými autory, protože ti s prominutím staří textaři jsou už do určité míry v bludném kruhu, mají pořád stejný slovník a nevyvíjejí se. To mi nevyhovuje. Tak hledám nové kluky, co mi dají nový slovník, nový pohled na svět, a ty písničky najednou dostanou jiskru, což potřebuju,“ vysvětluje.

Olympic oslavil 55 let.
Autor: Martin Přibyl

Ověřené hity

V textech si zakládá na pěkné »nezmršené« češtině. „Ale je také fakt, že hlavně v textech některých mladých autorů, kteří si nikdy nepřečetli žádné verše, se objevují děsné slovesné rýmy typu: Já jsem přišla, pak jsem odešla, pak jsem ušla… To je sice směšné, řemeslo trpí, ale jak se zdá, nové generaci to moc nevadí...“ říká rocker s tím, že na nadcházejících koncertech v Lucerně se takových rýmů posluchači bát nemusejí. Zazní tam převážně klasické, lety a úspěchy prověřené hity. „Jak některé z nich hrajeme tak dlouho, pořád se hudebně vyvíjejí, hrajeme je jinak, a když si někdy poslechneme původní verzi, často skoro nepoznáme, že je to ta písnička,“ uzavírá Petr Janda.

Fotogalerie
38 fotografií