Pohádali se a rok spolu nepromluvili ani slovo. Jejich kolegové na to dodnes vzpomínají a netají se tím, že jim spor obou hereckých bardů připravil občas nepříjemné chvíle.

Třeba tehdy, když byl Dalimil pověřený režií při přezkušování komedie, v níž hrál Vinklář jako na potvoru hlavní roli. Oba herci měli tvrdé palice a ani jeden neustoupil. „Režijní poznámky k Pepovi tedy vypadaly občas zvláštně,“ vzpomíná herec Jaroslav Sypal (63), jemuž se Klapka se svými problémy s Vinklářem svěřil.

„Ta postava přichází z hlavních dveří, pak usedne na pohovku a začne vzpomínat. Herec, který tu postavu hraje, zadržuje slzy, ač uvnitř prožívá peklo. Po skončení monologu ten herec odchází vpravo do portálu a přemýšlí, jestli má čisté svědomí vůči svému kolegovi...“ Klapka se tak chytře vyzul z toho, aby musel na Vinkláře promluvit.

„Dalimil strávil v Realistickém divadle téměř celou hereckou kariéru,“ dodává Sypal. Bylo veřejným tajemstvím, že jeho kolega Josef Vinklář byl výborný herec, ale taky značně problematický člověk. Nebylo snadné s ním vyjít.

„Měl diář, kam si psal poznámky, co, kdo, kdy a kde řekl,“ prozradila před časem spisovatelka a scenáristka Mirka Besserová (†71), vdova po herci Vilému Besserovi (†54), který taky působil v tehdejším Realistickém divadle. „Pepík chtěl mít všechny v šachu. Pak se jednou ožral, zapomněl notes v divadle na záchodě a manžel ho našel,“ dodala Mirka.

Těžký osud

Dalimil Klapka, který zemřel v úterý v poledne, měl v posledních letech samá zdravotní trápení. V roce 2019 upadl v autobuse a zlomil si klíční kost. Pak mu lékaři našli rakovinu močového měchýře. Podstoupil operace a ozařování, po němž se mu změnil has a přestal dabovat Simpsonovy. O všech problémech ale mluvil se svým věčným příjemným, trpělivým úsměvem. „Zdravíčko mi už neslouží tak jako dřív, ale co bych v mému věku mohl chtít, že jo. Pokud se dožiju devadesáti, bude to velké,“ plánoval.

Přišly ale velké potíže s klouby a herec nemohl chodit. Bohužel ještě ke všemu upadl a zlomil si ruku i nohu. Manželka, s níž prožil víc než 60 společných let, už péči o něj nezvládala. Naposledy vydechl v Léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole.

VIDEO: Columbův dabér Dalimil Klapka (84): Děda vymyslel český těsnopis!

Video
délka: 06:08.47
Video se připravuje ...

Columbův dabér Dalimil Klapka (84): Děda vymyslel český těsnopis! Zuzana Bubílková, Aleš Brunclík

Aréna hvězd – Největší koncertní bomba už v září 2022! Michal David, Monika Absolonová, Dalibor Janda a spousta dalších. Vstupenky si zajistíte ZDE!

Fotogalerie
33 fotografií