Havel byl totiž signatářem petice Charta 77 a bojovníkem za lidská a občanská práva, jež minulý režim potlačoval. Číslo z roku, kdy dokument vznikl, tak měl i na SPZ „golfu“, který od něho koupil Svěrák. A tehdejší disident a budoucí prezident o něj znovu požádal při přihlášení nového vozu.

„To bylo ještě za totáče. Honza Kašpar (dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana a také milenec Olgy Havlové, pozn. redakce) s ním kamarádil a říkal – hele, Vašek prodává golfa. Docela zachovalý auto. Dozvěděl jsem se cenu a řekl jsem, že jo,“ vyprávěl Svěrák během natáčení 7 pádů Honzy Dědka s tím, že pak šel s Havlem na dopravní inspektorát auto přehlásit. 

Havel návštěvu úřadu využil i přihlášení svého nového vozu a tam Svěráka poněkud překvapil. „Úřednice se ho ptala, jestli by na espézetku chtěl nějaké číslo, které má rád. A on řekl, že by byl rád, kdyby tam bylo číslo 77 – a ta paní bezelstně řekla, že to nebude problém,“ vzpomínal herec se smíchem s tím, že sedasedmdesátka byla i na starém autě.

„A za mnou pak chvíli jezdili fízlové,“ popsal na závěr, jakou sílu mělo obyčejné číslo za dob totality. Navíc, estébáci tohle auto znali, měli ho v merku už pár let. Další neuvěřitelné historky nejen ze Svěrákova života, ale i jeho kolegů z Divadla Járy Cimrmana, můžete sledovat v úterý ve 21.35 na Primě.

Čepelka přišel o životní roli

Hostem 7 pádů je i další z Cimrmanů – Miloň Čepelka (85), který je Svěrákovým celoživotním přítelem. Filmům nejen svého kamaráda se ale Čepelka vyhýbá, a přišel tak i o slavnou roli, kterou mu pak vyfoukl Josef Abrhám (82) coby Knotek ve filmu Kulový blesk. „Bál jsem se, že to zkaňhám, tak jsem ho odmítl. Ale skutečně jsem měl hrát postavu Abrháma. Podřízl jsem si větvičku,“ přiznal Miloň Dědkovi.

Důvod, proč nemá rád filmování, je jednoduchý – nebaví ho prý neustále opakovat jednu scénu stále dokola, dokud nebude režisér spokojený. „Mně u filmu nesedělo čekání, až bude slunce, až nebude slunce. A také to lítání. V Jáchyme, hoď ho do stroje jsem pořád lítal po schodech znovu a znovu. Až jsem si řekl, že to není žádná práce, to jsou galeje a že už víckrát nechci,“ vysvětlil Čepelka s úsměvem.

VIDEO: Blesk Podcast: Na stopě po Járu Cimrmanovi a zmizelých stopařkách

Video
délka: 14:59.00
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Na stopě po Járu Cimrmanovi a zmizelých stopařkách Jiří Marek

Fotogalerie
38 fotografií