Zdeněk Svěrák (85) obývá velkou vilu na Smíchově a společně se synem Janem (57) jim nebylo zatěžko ze svých kanceláří a pracoven vyčlenit jeden pokoj, kde najde útočiště před válkou prchající matka s dítětem. „Tohle byla ještě včera moje kancelář a v noci jsme sem nastěhovali dvě postele a vystěhovali počítače,“ řekl v Událostech na České televizi režisér a scenárista Jan Svěrák.

Kdo bude obývat pokoj, který je jinak pracovnou a tvůrčí dílnou pro filmy, které trhají divácké rekordy? Konkrétní jméno osoby Svěrákovi zatím neví. „Bude to maminka s jedním dítětem,“ prozradil Jan, který už má připravené i klíče s postavičkou Kukyho, jež předá dočasným azylantům. 

VIDEO: Českej biják: Kolja

Video
délka: 07:52.44
Video se připravuje ...

Českej biják: Kolja Videohub

V pracovně Zdeňka a Jana Svěrákových zcela určitě vznikal i oscarový film Kolja. Všude na zdech jsou filmové plakáty připomínající úspěšný snímek. Mezi okny u postele se pak majestátně tyčí soška Křišťálového Glóbu, kterou zřejmě převzal z rukou Jiřího Bartošky (74) na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech mladší Svěrák.

Mimo masivního pracovního stolu nechybí v pokoji prvorepublikový nábytek, čalouněné křeslo a kulatý odkládací stolek  s židlí ve stejné barvě dřeva. Do pokoje pak filmaři přidali dva bytelné otomany, kde budou moci uprchlíci složit hlavu. V průběhu noci tak přetvořili pracovnu na prozatímní ložnici. A z druhé kanceláře se ještě chystají udělat další pokoj, kde bude možné ubytovat další ženy s dětmi na útěku před válkou na Ukrajině. 

Vedlejší pokoj pak zůstal zachován jako kancelář a pracovna. Jsou tam dva stoly, spousta fotografií na zdi a masivní skříň, na níž se pyšně vystavují všechny vzácné sošky, které otec a syn obdrželi za svá filmová díla. Posledním počinem Zdeňka Svěráka je pak Dopis Koljovi, nové video propagující stránky Nasiukrajinci.cz.

Video: Svěrák píše dopis Koljovi!!

 

Fotogalerie
31 fotografií