Plachý se narodil v Praze 23. září 1946, pocházel z umělecké rodiny. Byl synem významného českého herce Jiřího Plachého (1899-1952) a synovcem herce Vojty Plachého-Tůmy (1903-1968). Vystudoval gymnázium, během studií na pražské DAMU hostoval v Národním divadle a Městských divadlech pražských.

Po studiích získal v roce 1967 angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, od roku 1970 byl členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech. Tam ztvárnil desítky rolí, mimo jiné hlavní roli ve hře Oscara Wilda Ideální manžel nebo v řadu let reprízované frašce Brouk v hlavě. Objevil se v klasických hrách Tři sestry, Strakonický dudák, Gazdina roba či Tartuffe i v moderním repertoáru (Přišel na večeři, Dvanáct rozhněvaných mužů).

Diváci si ho mohou pamatovat jako mládence Fanoše ve filmu Všichni dobří rodáci, objevil se také ve snímku Příliš hlučná samota. Větší uplatnění našel v televizi, kde hrál v seriálech Jana Eyrová, Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana či v inscenacích Poslední koncert, Hřbitov pro cizince nebo První a poslední.

Výraznou roli měl v seriálu Ach, ty vraždy v epizodě Vražda poštovní doručovatelky, kde si zahrál vraha. "Přišel jsem kdysi za ním a říkám: "Jiří, potřeboval bych zahrát odporného, ale opravdu hodně odporného vraha, který dokonce zazdí živou babu do sklepa!" A dodal jsem: "Hraje ji Jiřina Bohdalová." Přímo se zatetelil blahem, očička mu zasvítila: "Jdem na to! To by mohla bejt sranda!" vzpomíná Zdeněk Zelenka.

"Abych tu odpudivou roli vyvážil, nabídli jsme mu naopak roli faráře v první divadelní podobě našeho muzikálu Rebelové, který jsme hráli v Divadle Broadway. "Celý život jezdím do divadla na Vinohrady, tak teď to poprvé vezmu Václavákem dolů." A byl v tom muzikálu mezi mladými velmi oblíben. Bard, co uměl. Hlas, co zněl. Není nad to, když (vedle rolí) zbyde na herce hezká vzpomínka."

Plachý namluvil desítky postav v zahraničních filmech a seriálech. Svůj hlas propůjčil například postavě pana Spocka v seriálu Star Trek, daboval Jeana Rena i Jackieho Chana, namlouval komentáře k dokumentárním filmům i audioknihy, vystupoval v rozhlasových hrách. Zemřel ve čtvrtek 20. ledna. 

Video: Zemřela herečka Jana Altmannová († 77)

Video
Video se připravuje ...

Zemřela herečka Jana Altmannová († 77). Videohub

Fotogalerie
15 fotografií