„Tatínek nás opustil náhle, již dlouhou dobu se potýkal s dýchacími potížemi, které zapříčinilo závažné plicní onemocnění CHOPN,“ upřesnila dcera příčinu smrti. „Tatínkova největší vášeň a láska bylo herectví a divadlo. Byl velice precizní a spolehlivý, jeho perfekcionismus mu někdy stál v cestě. Moje přání a prosba, za celou naši rodinu je se s ním důstojně rozloučit. Divadlo J. K. Tyla v Plzni a divadlo pod Palmovkou zareagovala fantasticky a to mě hřeje u srdce. Myslím, že by si jeho publikum a diváci zasloužili dozvědět se o jeho osudu a dostat tu možnost se s ním rozloučit,“ dodala.

Vrabec se narodil 18. května 1941 ve Vysokém Mýtě. Jeho maminka byla dcerou starosty města popraveného za okupace. Viktor navštěvoval základní školu v Jindřichově Hradci a ve Vysokém Mýtě studoval gymnázium. Stal se přeborníkem kraje ve stolním tenise, veslování a orientačním běhu. V Pardubicích vystudoval Pedagogický institut, herectví na brněnské JAMU. Po absolutoriu hostoval v Divadle na Vinohradech, Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Národním divadle. První jeho rolí v Plzni byl Nikolaj Turbin ve hře Michaila Bulgakova Dny Turbinových, brzy následoval Goethův Egmont (obě v režii Svatopluka Papeže). Následovala celá řada rolí širokého repertoáru, ponejvíce v režii Oty Ševčíka – Cassio v Othellovi, Pelops v Námluvách Pelopových, Faust v Urfaustovi. S Pavlem Pavlovským alternoval Hamleta.

V Národním divadle s Jiřím Sovákem alternoval roli JUDr. Hudce ve Štěchově Třetím zvonění a s Miroslavem Zounarem roli mlynáře v Jiráskově Lucerně. Obě role předtím hrál také v Plzni. V roce 1979 přestoupil do pražského Divadla S. K. Neumanna v Libni (později Divadlo pod Palmovkou), kde setrval do roku 1993. V té době hrál také často před televizními kamerami, značnou popularitu diváků mu přinesla hlavní role Viktora Hájka v Sokolovského seriálu Zákony pohybu. Věnoval se i práci v dabingu (režie a úprava dialogů) a v rozhlase.

Za svou dlouhou kariéru ztvárnil více než 110 rolí. V roce 1998 byl uměleckým šéfem Pavlem Pavlovským přijat zpět do plzeňské činohry a stal se opět platnou posilou pánské části souboru, který měl z duše rád. Do důchodu odešel v roce 2016, kdy se též objevil v roli otce titulní hrdinky ve filmu Já, Olga Hepnarová.

VIDEO: Dáda po návratu Felixe: Milence si nechá! A trápení Zagorové pokračuje

Video
délka: 02:14.00

Dáda po návratu Felixe: Milence si nechá! A trápení Zagorové pokračuje. Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
17 fotografií