Necelý rok po smrti své ženy Olgy překvapil český prezident Václav Havel veřejnost svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou na žižkovské radnici.

Tehdejší vdovec Havel na tom sám nebyl zrovna nejlépe. Když mu na konci ledna roku 1996 zemřela ve věku pouhých 62 letech první žena Olga na rakovinu, on sám tehdy prožíval nelehké časy. Ve stejném roce mu totiž doktoři nalezli na plicích zhoubný nádor, který mu odstranili začátkem prosince.

Zhruba týden po propuštění z nemocnice připustil mluvčí Kanceláře prezidenta ČR potenciální blízký vztah mezi hlavou státu a herečkou Veškrnovou, po němž následovala naprosto nečekaná událost v podobě svatby.

Ta byla samozřejmě až do poslední chvíle utajovaná, aby se o ní nedozvěděla média. Veškrnová přijala jméno Havlová a obřadu se prý kromě svědků - Táni Fischerové (†72) a Jana Třísky (†80), a oddávajících zúčastnila i její tehdy dvacetiletá dcera Nina Veškrnová.

 

Vzpomínka Ladislava Špačka

Mezi prvními, kdo se tuto novinku o svatbě dozvěděli, byl samozřejmě Havlův pobočník Ladislav Špaček, jenž na osudný den vzpomíná i ve své knize 10 let s Václavem Havlem. „...prezident si nás zavolal na kliniku v Londýnské do svého pokoje. Seděl na posteli, vedle něho Dagmar Veškrnová v modrých šatech a oba se tvářili spiklenecky. Čekali jsme, co nám řekne. Prezident začal, jak měl ve zvyku, dost rozvláčně, ale najednou to přišlo: ‚Rozhodl jsem se, že se ožením. Tady s Dášou.‘ ‚Proč?‘ vypadlo ze mě. ‚Protože se máme rádi,‘ vysvětlil jednoduše prezident. ‚To jsme tušili, pane prezidente, ale kdy?‘ zeptal se pan Medek. ‚Hned začátkem příštího roku, přesně 4. ledna,‘ odpověděl energicky Havel.

Havlová dnes na svůj instagram publikovala společnou koláž s prostým komentářem "26 let". A vypnula možnost přidávat komentáře. Příspěvek tak působil jen jako tichá a osobní vzpomínka.

 

Video
Video se připravuje ...

VÁCLAV HAVEL (* 5. října 1936, † 18. prosince 2011) Videohub

Fotogalerie
57 fotografií