Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Potkali jsme anglickou královnu! Vzpomínky Peckové, Bílé i Žbirky na zesnulou Alžbětu

/
 • České celebrity s královnou
  9. září 2022 ● 11:47

  Královna Alžběta II. patřila mezi oblíbené panovníky i v jiných státech světa. Českou republiku navštívila jen jednou, a to v roce 1996, když byl prezidentem Václav Havel (†75). Tu čest podat si s Její Výsostí ruku měla třeba zpěvačka Lucie Bílá (56) nebo oscarový režisér Jiří Menzel (†82).

 • 1.

  Václav Havel

  Historická návštěva královny Alžběty II. v Česku v březnu 1996 se stala první oficiální cestou britského panovníka na území Čech a Moravy v tisícileté historii česko-britských vztahů. Do Česka ji pozval tehdejší prezident Václav Havel a během návštěvy královna zavítala i do Brna. Havel se s britskou panovnicí setkal v Buckinghamském paláci už v únoru 1990 jako první poválečný československý prezident.

   

  Po příletu do Prahy 27. března 1996 předala tehdy sedmdesátiletá Alžběta II. svému hostiteli, prezidentu Václavu Havlovi, velkokříž britského Řádu lázně, jedno z nejvyšších britských vyznamenání. Havel dekoroval královnu Řádem bílého lva první třídy s řádovým řetězem, který přísluší jen hlavám států.

   

  „Praha je opravdu krásná. A jak bych mohla zapomenout na uvítání, které mi připravili v Brně. A dokonce jste pro nás zařídili i počasí. Naše země k sobě již nyní mají blízko. Možná je tato návštěva sblíží ještě více,“ prohlásila Alžběta II., poté v dopise prezidentu Havlovi poděkovala na vřelé přijetí.

 • 2.

  Dagmar Havlová

  Když se herečka Dagmar Havlová stala manželkou Václava Havla, také měla možnost se v roce 1998 s královnou a jejím manželem Philipem setkat. A to v Buckinghamském paláci.

   

  „Dnes odešla nejvýznamnější panovnice evropského královského dvora, Její Veličenstvo Královna Alžběta ll. Velmi jsem ji ctila pro její postoje, pevnost i smysl pro humor. Byla velmi lidská. Čest její památce. A není to pouze fráze. Čest, morálka, zásady, hodnoty. Něco, co se už moc nenosí, a přesto si toho všichni vážíme. Upřímnou soustrast královské rodině, je mi smutno,“ napsala Dagmar nyní, když už královna není mezi námi. 

 • 3.

  Lucie Bílá

  Královna se během své návštěvy v Praze setkala též s českými umělci. Mezi nimi byla i Lucie Bílá.

   

  „Setkání s královnou Alžbětou ll. bylo vzácné a nezapomenutelné,“ netají se zpěvačka.

 • 4.

  Dagmar Pecková

  Operní pěvkyně Dagmar Pecková vzpomíná na setkání s britskou panovnicí: „To bylo v březnu 1996, když k nám královna a Jeho Výsost Philip zavítali na pozvání Václava Havla. A jak jsem tenkrát patřila do té elity, byla jsem pozvaná na slavnostní ceremoniál a večeři. A při představování, kdy my ženský dělaly to pukrle, šla kousek přede mnou Lucie Bílá, která měla tehdy období večerních rób, drdolů a briliantů. A pak jsem šla já s rozevlátou šálou a ježkem na hlavě. A královna se otočila k Václavu Havlovi a zeptala se: ‚Proč u vás v Čechách rockové zpěvačky vypadají jako operní a pěvkyně operní jako rockerky?‘ A na to jsem dodneška hrozně hrdá.

 • 5.

  Meky Žbirka

  Meky Žbirka měl v roce 2008 tu obrovskou čest se s královnou i jejím manželem setkat na slovenské ambasádě. „Nejprve se mě zeptala na mé rodiče a jak se dali dohromady. To mě velmi překvapilo, jak dobře byla na naše setkání připravená. Tak jsem jí povykládal příběh svého slovenského otce, jak se zamiloval do mé maminky Angličanky,“ svěřil se Meky.

   

  „To však nebylo vše, vzápětí se zeptala, zda jsem zpěvák,“ vzpomíná umělec. „Poměrně dlouho jsme si povídali a ohromila mě svýma očima, kterými se umí smát. Rozhodně to není chladná dáma, jak třeba vykresluje seriál Koruna,“ potvrdil Žbirka.

 • 6.

  Jiří Menzel

  S královnou si ruku podal i oscarový režisér Jiří Menzel. Společnou fotku zveřejnila vdova Olga.

   

  „Nikdy si nestěžuj, nikdy nic nevysvětluj,“ říkala často Alžběta II. a podle toho také žila. Tvrdá, statečná a stmelující… nejen rodinu, ale i národ. Tak bych našemu národu někoho takového přála…Vlastně je těm Britům co závidět… Je zvláštní, jak u některých lidí máme dojem, že tady budou věčně…. No a taky budou… Duše a silný odkaz zůstávají…‚jen‘ to fyzické odchází. Tak třeba se tam kdesi v meziprostoru a v mezičase zase setkáte…," napsala Menzelová.

  Video
  délka: 04:49.08
  Video se připravuje ...

  Jaký byl kouzelný život královny Alžběty II.? Videohub

  Fotogalerie
  39 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

prochaskanamoste: "...Čest, morálka, zásady, hodnoty. Něco, co se už moc nenosí, a přesto si toho všichni vážíme," pronesla Veškrnová. Ono se to ve slušných rodinách, Dagmar, nosí stále. To jen ty druhé, chodí s např. s ženatými muži, kterým doma třeba umírá manželka. Když si Elizabeth II. tolik vážíte, proč se tak nechováte?

(09. 09. 2022 21:52)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy