Polibek před kamerou s představitelem rybáře Vladimírem Rážem (†77) se nakonec pro mladičkou herečku ukázal jako nejmenší zlo. Pro stydlivou dívenku se stala prokletá rekvizita – podprsenka.

„Museli mi vycpávat šaty korzetem z latexu, protože jsem neměla prsa,“ postěžovala si po natáčení Dvorská, která bojovala se studem nejen při samotném vycpávání, ale i při prezentaci o několik čísel většího dekoltu.

Herečku netrápili jen kostyméři, ale i rekvizitáři. A to všechno jen kvůli nešťastné zlomenině ruky Vladimíra Ráže. Tu měl sice herec zabalenou po sundání sádry do speciální dlahy tělové barvy, ale nesměl ji namáhat.

A to byl nepřekonatelný problém při scénách, kdy nese Marušku přes mokřiny. Proto herečku zprvu nutili sedět na speciálně upraveném kole nebo na kládě se sedákem, kterou v rákosí nesli skrčení dva muži. Ale ani to nevypadalo dost reálně. Nakonec vše skončilo tak, že herečka seděla na zádech členovi štábu, který lezl po čtyřech.

K roli se Dvorská dostala náhodou. Tehdy studovala v Prostějově zdravotnickou školu a u toho jako koníček hrála v ochotnickém souboru, kde ji objevil Jan Werich (†75) a přemluvil, aby zkusila roli Marušky. Původně ji ani nechtěla, jenže Werichovi se neříkalo »ne«. Hned po natáčení Byl jednou jeden král přišel film Anděl na horách a další a další role. A pak začala studovat na DAMU.

Pohádku Byl jednou jeden král můžete vidět na Štědrý den v 18.00 hod. na TV Nova nebo na Štěpána od 16.10 rovněž na TV Nova. 27. prosince od 16.00 pak na Nova Cinema.

Fotogalerie
36 fotografií