Spisovatelka Zuzana Maléřová (56), která byla dlouho snachou Bohdanové a je matkou hereččiny vnučky Alžběty, o láskách své milované tchyně dokonce psala v knize Ghetto vyvolených.

„Na všech fotkách z dětství má prstýnek od Pepíčka. Zemřel na zápal mozkových blan. První láska,“ prozradila v knize Maléřová. Ani pokračování lásek však nebylo s přibývajícími lety radostné.

„Jednou v noci spala a najednou nad ní stáli cizí muži s baterkou. Hledali jejího chlapce. Chtěl překročit hranice, ale někdo ho poznal a udal. Dostal vysoký trest. Po osmi letech byl propuštěn,“ odhalila příčinu dalšího konce slibně se rozvíjejících citů. Nakonec byla Blanka ráda, že tato dramatická známost skončila.

„Můj první mládenec zničil kolem sebe všechno. Dodnes nechápu, jak jsem tomu mohla uniknout. Teprve daleko později jsem si uvědomila, že jsem unikla všemu. Vězení a já nevím čemu,“ svěřila herečka v rozhovoru pro Český rozhlas. Mnohem hůř totiž dopadla její nejlepší kamarádka Heda. „Zastřelili ji jen proto, že chtěla emigrovat. Bylo jí sotva osmnáct…“

Vdaná byla Bohdanová dvakrát. První manžel Míla Liška byl taky herec, byli spolu v angažmá v divadle v Pardubicích. „Jedno dopoledne před zahájením sezony jsem se prošla po hlavní třídě a uviděla pohledného muže s upravenými vlasy v pěkném tmavomodrém obleku. Já jsem hezouny v oblibě neměla. Říkám si v duchu, ten jde asi pozvat někoho do cirkusu. Byl to můj budoucí manžel. Nikdy neříkej nikdy,“ popsala seznámení Blanka. Manželství dlouho nevydrželo. „Když to shrnu, musím říct, že víc štěstí než láska mi přinesla práce,“ řekla s odstupem.

Matkou až po čtyřicítce

Druhé manželství s režisérem Vladimírem Kavčiakem (73) jí přineslo vysněný cit hned dvakrát. Zamilovala se a s o 18 let mladším partnerem měla konečně dítě, jediného syna Vlada (49). „Zažila úchvatnou lásku. Vlastně jedinou, krátkou i dlouhou zároveň. Dvacet let manželství, z toho jen několik let štěstí, ve kterých přišlo na svět dítě, po němž toužili. Byl o hodně mladší, věděla, že to není ideální,“ prozradila na tchyni Maléřová. Věkový rozdíl se na manželství však podepsal.

Herečka také těžce nacházela partnera. Měla totiž nedostižný vzor ve svém milovaném tatínkovi Josefovi, který se živil jako modista, ale byl také talentovaným spisovatelem. „Přitahovali mě chytří muži, spíš intelektuálové, kteří byli vhodnější k debatám o umění než k reálnému životu,“ říkávala s trpkým úsměvem Blanka.

Prototypem takového intelektuála byl např. herec Ilja Racek (†88), s nímž v mládí také randila. Od svých šedesáti let ale raději zůstala sama a do života si již nikoho nepustila. Radost a štěstí našla vedle hraní v malování.

Pohřeb v kruhu rodinném

Přestože byla Blanka Bohdanová dlouholetou členkou Národního divadla, pohřeb ve Zlaté kapličce mít nebude. „Poslední rozloučení se na přání zesnulé uskuteční v kruhu rodinném,“ sdělil Aha! mluvčí ND Tomáš Staněk.

VIDEO: Pohřeb Niny Divíškové (†84)

Video
Video se připravuje ...

Pohřeb Niny Divíškové (†84) Lukáš Červený

Fotogalerie
37 fotografií