„Paní doktorka nám povolila každý den dvě lžičky zeleninového příkrmu. Třikrát HURÁ. Příští týden nás čeká ještě jedna schůzka s paní doktorkou a pak se do toho opřu. U Matyáškovy první lžičky jsme chtěli být oba, a tak jsme to pojali opravdu stylově, zabalili jsme první příkrm do batohu a vyrazili rovnou na Sněžku,“ chlubila se na sociální síti plavovlasá modelka Veronika Kašáková. Radost z „obyčejného příkrmu“ je v jejím případě zcela pochopitelná – její syn je totiž nemocný, má vzácnou metabolickou vadu zvanou fenylketonurie, která notně omezuje jeho jídelníček.

Matyáš nemůže skoro žádné bílkoviny, protože mu v játrech nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, tzv. fenylalanin, a každý týden dělají kloučkovi jeho rodiče krevní testy, aby věděli, jak na tom je. Pacienti s PKU nemohou jíst téměř žádné bílkoviny, tím pádem téměř žádné normální jídlo – fenylalanin by se jim ukládal v těle a došlo by k nevratnému poškození mozku a těžké mentální retardaci. I proto byla radost z první lžičky povařené mrkve tak veliká. Jenže by to nebyl svět sociálních sítí, aby se na Kašákovou nesnesla okamžitě vlna kritiky.

VIDEO: Rozhovor s Veronikou Kašákovou

Video
Video se připravuje ...

Rozhovor s Veronikou Kašákovou Videohub

Mnohé bio matky nechápaly, proč modelka radši svému dítěti neuvaří přesnídávku sama, a málem ji ukamenovaly za to, že kvůli placené spolupráci a vlastní pohodlnosti riskuje zdraví svého vlastního dítěte. „Snažím se, jak nejlépe můžu, věřte mi, je moje všechno ten kluk!“ hájila se modelka. „Kvůli dvěma lžičkám denně teď vařit nebudeme, věřte mi. A když koupíme zeleninu v obchodě, tak si také nejsme jisti její kvalitou. Chceme do budoucna skleník, ale nechte nás, prosím, pomalinku začít.“ Je jí totiž jasné, že v budoucnu vhodné jídlo pro syna nikde nekoupí, a vše mu bude muset chystat sama...

Fotogalerie
60 fotografií