Přestože porody už nejsou tak tabuizovaným tématem, přece jenom ve společnosti panují jisté rozpaky, když žena na veřejnosti ukazuje snímky, které by měly zůstat pouze v jejím soukromém albu. Jako například plodové lůžko, v němž se novorozený syn Karel George v těle Lilie Khousnoutdinové vyvíjel... „V souvislosti s placentou se můžeme setkat s celou škálou rozporuplných názorů. Zatímco u nás často končí v koši s cedulkou ‚infekční odpad‘, určité národy a komunity ve světě jeho důležitost stále uznávají. Pro některé z nich je dokonce posvátný...“ prozradila na svém instagramu snoubenka miliardáře Karla Janečka (47).

Připomněla například nigerijské kmeny, které placentu považují za dvojče dítěte a dopřávají jí plnohodnotný pohřební rituál, anebo Korejce, kteří na popel spálenou placentu podávají dětem jako lék proti nemocem. „Osobně jsem zpovídala porodní báby na Zanzibaru, a ať už byly z masajské nebo muslimské komunity, k placentě měly velký respekt a spojovalo se s ní mnoho zvyků a rituálů,“ vysvětlovala kněžka.

Přestože ve společnosti přetrvává názor, že se jedná o něco neobvyklého a nechutného, mnohé ženy se od něj již odvrací a naopak s placentou dále pracují – jak se Lilii pod snímky plodového lůžka svěřovaly. „Rodila jsem před 14 dny a placentu jsem si vzala domů a nechala zpracovat do tabletek. Nevím, zda je to jen placebo, ale velmi mi pomohly v prvních dnech na ‚poporodní splín‘,“ hlásila například jedna maminka.

VIDEO: Lilia Khousnoutdinova o narození syna Karla George: Rodila mezi dveřmi!

Video
Video se připravuje ...

Lilia Khousnoutdinova o narození syna Karla George: Rodila mezi dveřmi! David Turek

Další hlásily, že svou placentu skladovaly v mrazáku a následně z ní nechaly vytvořit třeba tinkturu nebo krémy. „My si z ní po tři dny dělali skvělé smoothie s ovocem. Dávali jsme si s mužem i dětmi,“ prozradila jedna dáma.

A našla se dokonce taková žena, která se svou placentou zapózovala společně se svojí rodinou v posteli a na památku má tak doma poněkud neobvyklou rodinnou fotku… což se může zdát poněkud podivné. „Placentu vnímám jako chrám života, jako přechodní síň, díky níž naši andělé mohou přijít z jejich světa k nám, v bezpečí v ní růst, jsou s námi plně propojení. Je to zázrak,“ objasnila své ne zcela standardní chování.

Sama Lilia na svém blogu prozradila, že ona podporuje rituální sázení „placentového stromu“. Pod kořeny stromku se uloží buď placenta, anebo kus pupeční šňůry. „Já osobně považuji rituál sázení placentového stromu za velmi krásný a jednoduchý způsob, jak uctít to, co placenta pro dítě během devíti měsíců vykonala a jak zároveň vytvořit nádhernou vzpomínku a referenční bod pro dítě, které se potom na zahradě může ke svému stromu vracet, kdykoli jen chce a potřebuje,“ popsala svůj půvabný zvyk.

Lilia také odhalila, že rodila doma - domácí porody propaguje, ovšem podle mnohých odborníků je to velké riziko. „Domácí porod je vždy velký hazard. Sobeckost matky, aby si užila porod doma, se zde staví nad bezpečí a zdraví dítěte. My porodníci nikdy nedokážeme říct, jak bude porod probíhat, a to i v případě, že těhotenství bylo bez komplikací,“ nechal se pro Blesk před časem slyšet například Doc. MUDr. Vít Unzeitig z Centra ambulantní gynekologie a primární péče Brno.

Fotogalerie
101 fotografií