Nejspíš se mezi followery zpěváka a rappera Bena Cristovaa nenašel nikdo, kdo by se nezarazil při pohledu na tohoto čokoládového krasavce s rouškou, v níž pózoval na instagramu... a která se drsně naváží do černochů. Na tmavé látce měl totiž našitou velkou rudou pusu. Nebyly to však rty tak smyslné, jako v případě módní značky modelky Simony Krainové (48), která si ze svých úst udělala jakési logo. Rty na jeho roušce by se daly chápat spíše jako znevážení osob tmavé barvy pleti...

Při té příležitosti se mladý zpěvák, jenž byl minulý rok se svou písní Kemama nominován jako reprezentant Česka na Eurovision Song Contest a v současnosti se připravuje na semifinále této soutěže, rozepsal na ožehavé téma rasistického zobrazování černochů.

„Když jsem vyrůstal, byli lidé afrického původu v některých dětských knihách a na mnoha videích často zobrazovaní jako černí klauni s velkými rty, kteří jedli jiné lidi, s tělem pouze pokrytým křovím, a mluvící jazykem, ze kterého si často dělali legraci moji spolužáci a později (jak jsem zjistil v mnoha komediích) i lidé jiných národností,“ svěřil se na sociální síti Cristovao, jenž kvůli svým kořenům asi neměl zrovna idylické dětství. Zesměšňování černochů se ho tak dotýká osobně.

„Nesouhlasím s tím, nelíbí se mi to, nikdy jsem to nedělal. Afričané jsou vznešení, vědí hodně o skutečném duchu tohoto světa a já jsem hrdý na to, že polovina mé krve JE odtamtud. Ačkoliv je tahle maska krásná, tím, že ji nosím, se hlásím k tomu, jak si ze mě kdysi dělali legraci,“ tvrdí nyní Ben a za svá slova se od svých followerů dočkal celé řady obdivných komentářů a souhlasných lajků.

VIDEO: IMT Smile a Ben Cristovao představují novinku s názvem Miesto

Video
délka: 03:57.32

IMT Smile a Ben Cristovao představují novinku s názvem Miesto. Youtube.cz

Při pohledu na jeho roušku si jistě mnozí vzpomněli i na nedávný skandál značky Gucci, která dala do prodeje černé roláky, které se daly vyhrnout přes obličej, aby zakrýval a zároveň zahříval dolní část tváře. Jenže v místech, kde měl člověk ústa, byla vykrojený velký otvor orámovaný masivními rudými rty. Podle kritiků tak rolák připomínal karikaturu černošské tváře, což je vůči lidem černé pleti neuctivé.

I když se firma tehdy hájila tím, že šlo o inspiraci performerem Leighem Bowerym (†33), který používal výrazný make-up a právě tento způsob líčení úst, nakonec raději tento nepovedený kousek stáhla z prodeje a veřejně se všem omluvila.

Fotogalerie
46 fotografií