Izrael je na pokraji válečného konfliktu s Palestinou. Před raketami, jež na izraelské území vysílá z Pásma Gazy palestinské hnutí Hamás, chrání zemi protiraketový deštník Iron Dome. Ne všechny bomby ale dokáže zadržet. Naštěstí má každá novější budova protiraketový kryt. A česká ambasáda není výjimkou.

Bez ženy i dcery

„V neděli večer jsem si šel lehnout, a jen co jsem zhasnul lampičku u nočního stolku, rozezněly se sirény a já měl třicet vteřin na to dostat se do krytu,“ popsal Blesku herec a bývalý ministr obrany. „V té chvíli mi běželo hlavou, jak jsem šťastný, že tu se mnou není Veronika ani dcera Kordulka,“ svěřil se manžel herečky Veroniky Žilkové (59). „Ve středu jsme zvolili režim, že na ambasádě jsou jen dva lidé,“ nastínil Stropnický s tím, že očekává ostré pokračování konfliktu.

Pár minut stačilo

Před dvěma roky měl Blesk jako součást české delegace Eurovize v izraelském Tel Avivu exkluzivní možnost pobýt v krytu jen pár minut a rozhodně to nebyl nijak příjemný zážitek. Sklepní prostory pod ambasádou jsou vybaveny zásobami vody, potravin a léky. Nechybí ani pláštěnky a chemický záchod. Spojení s okolním světem je velmi omezené, prostřednictvím analogového telefonu. V případě nutnosti tam lze přežít i několik dní.

Slyší bomby

Velvyslanec má v krytu i pracovní kout, odkud i ve chvílích bombardování izraelského hlavního města může pracovat. Klidu tam ale moc nemá. „I když jsme v krytu, slyšíme, jak nám nad hlavami bouchají bomby,“ popsal Stropnický. Přestože se sirény pro něj staly všední záležitostí, na to, co se děje v posledních dnech, se dle jeho slov zvyknout nedá.

Manželka Veronika Žilková: Žádný ohňostroj, ale rakety!

Osobní zkušenost s bombardováním má z Izraele už i Veronika Žilková s nejmladší dcerou. „Na Tel Aviv spadla bomba pár minut poté, co jsme s Kordulkou přistály v Tel Avivu. Koukala na to a říkala mi, že je to asi ohňostroj,“ vyprávěla tehdy Žilková. Kordula (15), která v Izraeli chodila do školy, se prý učila na cvičení, jak se chovat v případě útoku. „Vědí přesně, kam se schovat. Dokonce i během cesty autobusem trénují, jak se schovávat pod sedadla,“ prozradila před dvěma lety Veronika. „Dnes už víme, že když na obloze letí světýlko a proti němu druhé a objeví se kouřový obláček, tak je to super, Izraelci sestřelili raketu,“ popisovala tehdy herečka.

NEJOSTŘEJŠÍ KONFLIKT ZA POSLEDNÍCH 10 LET

Mezi Palestinci a Izraelci se rozhořel nejvážnější konflikt za posledních deset roků. Islamistické hnutí Hamás a další palestinské radikální skupiny už vypálily stovky raket (podle Izraelců 3150 raket, z nichž 460 hranici nepřelétlo), tvrdá izraelská odpověď (1180 útoků) přišla vzápětí. Mrtvých jsou desítky, většina z nich na straně Palestinců (197). V jádru nejnovější eskalace napětí mezi židovským státem a Palestinci přitom leží dlouhodobé spory o svatá místa a osídlení v Jeruzalémě.

VIDEO: Veronika Žilková po návratu do Česka: Z domu vystěhovala syna i s těhotnou přítelkyní!

Video
Video se připravuje ...

Veronika Žilková po návratu do Česka: Z domu vystěhovala syna i s těhotnou přítelkyní! David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
28 fotografií