Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 28°C

Nejsilnější úder na Gazu. Izrael dezinformací nahnal teroristy do tunelů, zasypal je raketami

Aktualizováno -
17. května 2021
12:20
Autor: ČTK - 
17. května 2021
07:15

Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket, informuje agentura AP. Podle ní jsou údery silnější než o den dříve, kdy přitom v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 42 Palestinců. Také hnutí Hamás pokračovalo v noci s ostřelováním izraelského území.

Podle armádního prohlášení bylo zničeno 15 kilometrů tunelů a domy devíti velitelů radikálního hnutí Hamás, které proti Izraeli týden bojuje. Zatím žádné zprávy nehovoří o obětech nočních izraelských úderů, i když jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů.

Nejvíc obětí za jediný den si vyžádaly nedělní operace, při níž zemřelo 42 Palestinců. V noci izraelské údery značně poškodily třípatrový dům v Gaze, ale jeho obyvatelé oznámili, že byli předem varováni a stačili odejít. 

Armáda v dnešní bilanci týdenních bojů uvedla, že od pondělka provedla 1180 útoků na Gazu a Hamás na Izrael vypálil 3150 raket, z nichž 460 hranici nepřelétlo a spadlo na území Pásma Gazy. Letectvo podle armády provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a zaměřuje se na „teroristické cíle“. Zasaženo bylo i středisko zpravodajské služby Hamásu. Minulý týden bombardoval Izrael i domy předních představitelů Hamásu či sítě podzemních tunelů, jimiž Hamás přesunuje zbraně.

Starosta města Gaza Jahjá Sarrádž řekl, že nálety způsobují rozsáhlé hmotné škody. Jediné elektrárně, která je v Gaze, dochází podle něj palivo, už nyní je třeba přerušovat dodávku elektřiny denně i na 12 hodin, voda z vodovodního řadu není pitná.

„Za 14 dní své práce jsem neviděl srovnatelnou míru ničení, ani za války v roce 2014,“ sdělil záchranář Samír Chatíb s odkazem na minulý velký konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který trval 50 dní.

Izrael uvádí, že se snaží šetřit civilisty, ale v neděli jeho armáda připustila, že při útoku na tunely Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo civilní oběti. V neděli zemřelo v Gaze podle tamních úřadů 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 dalších osob utrpělo zranění. Hamás a organizace Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

Mediální lest na teroristy

Podle izraelského listu Jerusalem Post armáda před leteckými údery využila i dezinformace, aby zesílila jejich účinek. Ve čtvrtek začala shromažďovat pozemní síly u hranice Pásma Gazy, krátce po půlnoci pak armáda na svém twitterovém účtu napsala: „Letecké a pozemní síly izraelské armády útočí v Pásmu Gazy.“

Armádní mluvčí až později upřesnil, že pozemní jednotky do Gazy nevstoupily, to jen dělostřelectvo a tanky podporují letecké útoky palbou z izraelského území.

Terčem byly tunely, jimž izraelská armáda přezdívá „metro Hamásu“. Radikálové v nich mají uskladněné zbraně a vybavení. Hamás začal tunely budovat po minulém konfliktu s Izraelem v roce 2014. Podle Jerusalem Postu poslaly Hamás a Islámský džihád po tomto oznámení do tunelů své bojovníky s protitankovými střelami a minomety, aby se připravili na příchod izraelských vojáků. Dostali se tak do palby izraelských letadel. List Haarec získal od několika zahraničních novinářů ujištění, že jim mluvčí armády začátek pozemní invaze potvrzoval a že až příliš pozdě následovala omluva za mylnou informaci. Podle Haarecu neobstojí vysvětlení o chybně pochopeném anglickém překladu přesnější hebrejské verze tweetu.

Také z Pásma Gazy v noci létaly rakety na izraelské území. Sirény se rozezněly opět mimo jiné v Aškelonu na sever od Pásma Gazy či ve městě Beerševa jihovýchodně od Gazy. V Beerševě nejméně dvě rakety zastavil izraelský protiraketový systém, další dvě spadly na neobydlené území.

Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli podle vládních údajů zemřelo deset lidí, mezi nimi dvě děti.

Video Raketové nálety v Izraeli: Mohutná exploze otřásla Tel Avivem - Reuters

PPP150W ( 17. května 2021 12:32 )

IDF disponuje raketami LORA s doletem kolem 300 km. Střední odchylka v cíli (CEP) je 10 m. To je půdorys malého rodinného domu. Stačí vám tahle informace?

sorgedoktor ( 17. května 2021 10:44 )

Bullshit Domnivate se, ze zy rakety maji nacvadeci system tak dokonaly, ze by rakate mirila na nejaky dum.....Otazka....

iFender ( 17. května 2021 09:13 )

To je "novinarina" skutecne klobouk dolu pred autorem,ktery pise jednostrane a je nacichly "koranem".Hamas tam posila rakety ,ktere v podstate ani nemaji presny cil.Ten cil je jediny zasahnout obytne ctvrti zasahnout co nejvice civilistu a masakrovat israelce.Bohudik technika palestincu jim to nedovoluje,ale zamer to je.Odveta musela prijit,vypalit 1500 raket na velkomesto Tel Aviv byl nenavistny cin.

bullshit ( 17. května 2021 07:44 )

Pokud jsou teroristé v "civilních" domech tak prostě padají tyto domy. Je jedno zda je nazveme "civilními". Tito útočníci se schovávají v nemocnicích i školách a pak se napíše,že Izrael zničil školu nebo nemocnici. Tisíce raket Hamásu asi nic neničí v Izraeli civilního, jen auta a chaty vojáků. Netahejte do toho "děti" v Gaze, to je laciné a časem už docela provařené. Lékaři bez hranic by měli pomoci spíše doma než léčit oklikou teroristy. Proto na ně již osobně nepřispívám...

Zobrazit celou diskusi
Další videa