Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Nejsilnější úder na Gazu. Izrael dezinformací nahnal teroristy do tunelů, zasypal je raketami

Aktualizováno -
17. května 2021
12:20
Autor: ČTK - 
17. května 2021
07:15

Izraelská armáda v noci na dnešek zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket, informuje agentura AP. Podle ní jsou údery silnější než o den dříve, kdy přitom v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 42 Palestinců. Také hnutí Hamás pokračovalo v noci s ostřelováním izraelského území.

Podle armádního prohlášení bylo zničeno 15 kilometrů tunelů a domy devíti velitelů radikálního hnutí Hamás, které proti Izraeli týden bojuje. Zatím žádné zprávy nehovoří o obětech nočních izraelských úderů, i když jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů.

Nejvíc obětí za jediný den si vyžádaly nedělní operace, při níž zemřelo 42 Palestinců. V noci izraelské údery značně poškodily třípatrový dům v Gaze, ale jeho obyvatelé oznámili, že byli předem varováni a stačili odejít. 

Armáda v dnešní bilanci týdenních bojů uvedla, že od pondělka provedla 1180 útoků na Gazu a Hamás na Izrael vypálil 3150 raket, z nichž 460 hranici nepřelétlo a spadlo na území Pásma Gazy. Letectvo podle armády provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a zaměřuje se na „teroristické cíle“. Zasaženo bylo i středisko zpravodajské služby Hamásu. Minulý týden bombardoval Izrael i domy předních představitelů Hamásu či sítě podzemních tunelů, jimiž Hamás přesunuje zbraně.

Starosta města Gaza Jahjá Sarrádž řekl, že nálety způsobují rozsáhlé hmotné škody. Jediné elektrárně, která je v Gaze, dochází podle něj palivo, už nyní je třeba přerušovat dodávku elektřiny denně i na 12 hodin, voda z vodovodního řadu není pitná.

„Za 14 dní své práce jsem neviděl srovnatelnou míru ničení, ani za války v roce 2014,“ sdělil záchranář Samír Chatíb s odkazem na minulý velký konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který trval 50 dní.

Izrael uvádí, že se snaží šetřit civilisty, ale v neděli jeho armáda připustila, že při útoku na tunely Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo civilní oběti. V neděli zemřelo v Gaze podle tamních úřadů 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 dalších osob utrpělo zranění. Hamás a organizace Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

Mediální lest na teroristy

Podle izraelského listu Jerusalem Post armáda před leteckými údery využila i dezinformace, aby zesílila jejich účinek. Ve čtvrtek začala shromažďovat pozemní síly u hranice Pásma Gazy, krátce po půlnoci pak armáda na svém twitterovém účtu napsala: „Letecké a pozemní síly izraelské armády útočí v Pásmu Gazy.“

Armádní mluvčí až později upřesnil, že pozemní jednotky do Gazy nevstoupily, to jen dělostřelectvo a tanky podporují letecké útoky palbou z izraelského území.

Terčem byly tunely, jimž izraelská armáda přezdívá „metro Hamásu“. Radikálové v nich mají uskladněné zbraně a vybavení. Hamás začal tunely budovat po minulém konfliktu s Izraelem v roce 2014. Podle Jerusalem Postu poslaly Hamás a Islámský džihád po tomto oznámení do tunelů své bojovníky s protitankovými střelami a minomety, aby se připravili na příchod izraelských vojáků. Dostali se tak do palby izraelských letadel. List Haarec získal od několika zahraničních novinářů ujištění, že jim mluvčí armády začátek pozemní invaze potvrzoval a že až příliš pozdě následovala omluva za mylnou informaci. Podle Haarecu neobstojí vysvětlení o chybně pochopeném anglickém překladu přesnější hebrejské verze tweetu.

Také z Pásma Gazy v noci létaly rakety na izraelské území. Sirény se rozezněly opět mimo jiné v Aškelonu na sever od Pásma Gazy či ve městě Beerševa jihovýchodně od Gazy. V Beerševě nejméně dvě rakety zastavil izraelský protiraketový systém, další dvě spadly na neobydlené území.

Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli podle vládních údajů zemřelo deset lidí, mezi nimi dvě děti.

Video  Raketové nálety v Izraeli: Mohutná exploze otřásla Tel Avivem  - Reuters
Video se připravuje ...

PPP150W ( 17. května 2021 12:32 )

IDF disponuje raketami LORA s doletem kolem 300 km. Střední odchylka v cíli (CEP) je 10 m. To je půdorys malého rodinného domu. Stačí vám tahle informace?

sorgedoktor ( 17. května 2021 10:44 )

Bullshit Domnivate se, ze zy rakety maji nacvadeci system tak dokonaly, ze by rakate mirila na nejaky dum.....Otazka....

iFender ( 17. května 2021 09:13 )

To je "novinarina" skutecne klobouk dolu pred autorem,ktery pise jednostrane a je nacichly "koranem".Hamas tam posila rakety ,ktere v podstate ani nemaji presny cil.Ten cil je jediny zasahnout obytne ctvrti zasahnout co nejvice civilistu a masakrovat israelce.Bohudik technika palestincu jim to nedovoluje,ale zamer to je.Odveta musela prijit,vypalit 1500 raket na velkomesto Tel Aviv byl nenavistny cin.

bullshit ( 17. května 2021 07:44 )

Pokud jsou teroristé v "civilních" domech tak prostě padají tyto domy. Je jedno zda je nazveme "civilními". Tito útočníci se schovávají v nemocnicích i školách a pak se napíše,že Izrael zničil školu nebo nemocnici. Tisíce raket Hamásu asi nic neničí v Izraeli civilního, jen auta a chaty vojáků. Netahejte do toho "děti" v Gaze, to je laciné a časem už docela provařené. Lékaři bez hranic by měli pomoci spíše doma než léčit oklikou teroristy. Proto na ně již osobně nepřispívám...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud