Poslední rozloučení mělo ve Velké obřadní síni v pražských Strašnicích začít ve 14:00 hodin. Marta dorazila na čas a v předsálí s těmi nejbližšími čekala na začátek obřadu.

„Nebylo mi ale ještě moc dobře a bylo mi šílený vedro, bylo dusno. Bylo jasné, že obřad bude mít zpoždění, a tak jsem si řekla, že nebudu riskovat zdraví,“ svěřila Blesku zpěvačka, kterou celou pohublou, v šedivých vlasech, černé roušce a brýlích jen stěží někdo poznal. „Položila jsem tedy květinu před rakev, kam mě doprovodila Olga Sommerová, pomodlila se a mazala domů.“ 

Ikona Pražského jara 68 a sametové revoluce 89 přišla velmi zesláblá. Dva dny před pohřbem skončila ve špitále. „V sobotu jsem byla na návštěvě a najednou jsem začala ztrácet vědomí. Zimnice střídala horko a cítila jsem tlak za hrudní kostí, stejně jako tomu bylo před šesti lety, kdy jsem měla infarkt,“ popisuje zpěvačka.

VIDEO: Alexandr Vondra na pohřbu Ivana M. Havla (†82): Nebe má jisté!

Video
délka: 01:34.16
Video se připravuje ...

Alexandr Vondra na pohřbu Ivana M. Havla (†82): Nebe má jisté! 

S podezřením na další srdeční příhodu ji tedy okamžitě vezli do Nemocnice Na Homolce. Veškerá vyšetření nakonec ale ukázala, že nešlo o infarkt, a Marta skončila na gastroenterologii. „Tam mně dali na kapačky a mně se dost po čtyřiadvaceti hodinách ulevilo. Ani ta všemožná složitá vyšetření ale zatím nezjistila, co to bylo,“ sděluje Marta.

Přesto chtěla v neděli večer stůj co stůj domů. „Vždyť jsem nestihla pro Ivana zařídit ani kytku! A rozloučit se s ním, tak o to jsem opravdu stála. To by mě hodně tížilo, kdybych mu nemohla dát sbohem,“ netají Kubišová, která měla k uznávanému vědci velmi blízko, stejně jako kdysi k jeho mladšímu bratrovi Václavovi (†75). Ani  nyní, bohužel, Martě není hej. Je na rohlících a modlí se, aby už bylo lépe.

V den svých 73. narozenin 1. listopadu 2015 prodělala Marta Kubišová doma infarkt. V Nemocnici Na Homolce ležela na koronární jednotce a pak oznámila konec pěvecké kariéry. Ivanův bratr Václav Havel (†79) byl kmotrem zpěvaččiny jediné dcery Kateřiny (41).

Fotogalerie
104 fotografií