Tvůrce s neodmyslitelnou dýmkou, jehož první tři části legendární „básnické série“ v osmdesátých letech přilákaly do kin přes pět milionů diváků, zemřel v neděli 9. ledna ve věku 82 let. Zdraví mu v posledních letech už moc nesloužilo a na veřejnosti se už dlouho neukazoval...

Když v roce 2016 zemřel výtvarník Adolf Born (†85), řekl Klein Blesku mrazivá slova: „Doufám, že tam někde nahoře mi drží místo, abych tam byl v dobré společnosti.“ Velkého přítele, co Kleinovi animoval právě jeho Básníky, přežil o 5 let. I díky Bornovým ilustracím Kleinovy poněkud jiné filmy o dospívající mládeži, než bývalo tehdy zvykem, oslovily diváky. Sršely totiž humorem a nadsázkou. Trilogie se dočkala i porevolučních pokračování, reflektujících novou realitu, další tři díly vznikly v letech 1993, 2004 a 2016.

Z další Kleinovy tvorby si diváci vzpomenou hlavně na trpkou satiru Dobří holubi se vracejí, v hlavní roli s Milanem Kňažkem. Děj se odehrával v protialkoholním ústavu, poslední roli tu ztvárnil Vladimír Menšík (†58). A dále na půvabné filmové zpracování novely Bohumila Hrabala Andělské oči, korupčnickou retrokomedii Konto separato či úsměvně ironický příběh Vážení přátelé, ano. Laskavý a inteligentní humor si Klein uchovával navzdory své otřesné zkušenosti židovského dítěte za nacismu: patřil k dětem, které přežily Terezín.

VIDEO: Dušan Klein na pohřbu Adolfa Borna (†85): Doufám, že mi nahoře drží místo!

Video
délka: 00:43.35
Video se připravuje ...

Dušan Klein na pohřbu Adolfa Borna (†85): Doufám, že mi nahoře drží místo! Blesk TV

Známý režisér se narodil 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích jako Julius, před hrozbou transportů se s rodiči i dvěma staršími bratry skrýval v jednom statku v Nízkých Tatrách. Po půl roce otec našel kontakt na katolický klášter pro sirotky v Bratislavě, kde je tamní farář ukryl pod jménem Ružiakovi. Bratři Kleinovi dostali jejich doklady a z Julia se stal Dušan. Toto jméno si pak ponechal.

Kvůli zradě jiných se ale nakonec ocitli v Terezíně: „Naštěstí jsme se už nedostali do jiného koncentračního tábora, dožili jsme v Terezíně do osvobození. Domů jsme se už nevrátili, protože dům v Michalovcích vyhořel,“ vzpomínal Klein později. Faráře, který je ukryl, nacisté nemilosrdně popravili.

Už jako kluk hrál Klein v ochotnickém divadle: „Na základní škole jsem založil mandolínový soubor, hráli jsme písničky, já jsem naše vystoupení uváděl a dokonce i dirigoval.“ Na stříbrné plátno vstoupil poprvé ve snímcích Rodná zem a Můj přítel Fabián z roku 1953. Na pražské FAMU vystudoval obor filmové režie a v letech 1975 až 1991 byl režisérem Filmového studia Barrandov.

Impulz k natáčení detektivek přišel po Kleinově návratu z krátké emigrace: „Měl jsem po srpnu 1968 pocit, že zůstaneme v Německu – manželka s Laternou magikou hostovala v Americe a dohodli jsme se, když přišli Rusové, že vezmu malého syna a sejdeme se v Paříži. Když jsme pak v tom Německu opravdu už byli, najednou se mi nějak vrátily zážitky z války. Vrátili jsme se domů a já se detektivkami vyhnul společenským tématům.“

VIDEO: Premiéra Básníků 6: Dušan Klein chce ještě sedmý díl!

Video
délka: 00:49.34
Video se připravuje ...

Premiéra Básníků 6: Dušan Klein chce ještě sedmý díl! Hana Höschlová, Tomáš Sovinsky

Televizní tvorbě se věnoval hlavně v 90. letech, přinesla mimo jiné seriály Strážce duší, Manželské tonutí či Cukrárna. Klein pracoval i na nekonečném seriálu TV Nova Ulice. Přesto je pro něj klíčová filmová tvorba: „Magie plátna je úplně jiná. Na televizi se díváte zpříma, k filmu vzhlížíte. Je to něco, nechci říci božského, ale vyššího. Zvláště teď, kdy plátna jsou tak veliká! Je tam vidět každé hnutí mysli. Působivost filmu na diváka je silnější. Televizi přece jen vnímáte povrchněji,“ prohlašoval muž, jenž na FAMU vyučoval dlouhá léta také jako pedagog. S manželkou Silvou měl dva syny Davida a Dušana. Ani jeden se však nevěnuje filmovému řemeslu: z obou jsou dnes uznávaní lékaři. 

Fotogalerie
67 fotografií