Miloš Willig si v „majoru Zemanovi“ zahrál jednu z nejdůležitějších rolí –⁠ plukovníka StB Kalinu, který Zemana naverboval do služeb kriminálky a provázel ho většinu dílů. V době natáčení už byli Willig s Moučkovou rozvedeni, měli spolu však dceru Kateřinu.

„S Willigem jsem se seznámila, když jsme hráli v Horáckém divadle, a absolutně jsem nevnímala, že je komunista. Seznámila jsem se s ním v osmnácti, v devatenácti se vdávala, ve dvaceti povila dceru a v jednadvaceti se rozváděla. Miloš byl, to musím říct, nesmírně slušnej, hodnej člověk,“ vzpomínala na prvního manžela Moučková v knize 1968 očima 50 spisovatele Petra Macka.

Willig přitom dokonce sám přiznával, že v mládí se měl stát agentem nechvalně proslulé Státní bezpečnosti!  „Shodou okolností jsem byl v roce 1947 postaven před takové dilema: Měl jsem se rozhodnout, zda budu dále hercem, nebo jestli se stanu příslušníkem Státní bezpečnosti,“ přiznal kdysi.

„Tehdy jsem o tom dlouho uvažoval. Říkal jsem si: to divadlo děláš už řadu let a snad poměrně slušně. Když se ti něco nepovede, tak o tobě napíší, že jsi to zahrál špatně, když něco zkazíš ve filmu, tak se to musí točit znovu a je to zas dobré, ale když něco uděláš špatně jako příslušník Státní bezpečnosti, tak se to nenechá ničím smazat. Tak jsem řekl: Podívejte se, chlapci, já přece jenom raději budu hrát divadlo,“ vzpomínal Willig, přesvědčený komunista.

Moučková se ale s Willigem nerozešla kvůli přesvědčení. „Když jsme odešli do Prahy, Realistické divadlo, kam se to naše stěhovalo, rekonstruovali, takže soubor jezdil skoro každý den na zájezdy. A já s miminkem byla doma. Osud chtěl, že jsem se zamilovala do lékaře, doktora Moučky. Ale pozor, s hercem Jaroslavem Moučkou neměl nic společného, to je jen shoda jmen, i když si je lidé často pletli,“ dodávala.

VIDEO: Kamila Moučková (†92) o okupaci 1968: Nebyla jsem statečná, měla jsem vztek

Video
délka: 02:30.72

Kamila Moučková (†92) o okupaci 1968: Nebyla jsem statečná, měla jsem vztek Hana Höschlová, Alexandr Malachovský

A jak Willig mluvil o své postavě? „Je to člověk, který prošel občanskou válkou ve Španělsku, člověk, který byl později v koncentračním táboře, člověk, který je zcela oddán socialistickému zřízení. Já jsem ve Španělsku nebyl, ale strávil jsem devět měsíců v partyzánské skupině Jana Husa. Přesvědčený komunista jsem také. Jinými slovy: postava plukovníka Kaliny mi nesmírně, jak se říká, sedí,“ dodával.

Miloš Willig zemřel v Praze 23. srpna 1979 ve věku 58 let po dlouhé nemoci.

1968 očima 50 je večerní vzpomínání z krve a masa, bez patosu.
Autor: Universum, archiv Blesku

VIDEO: Zemřela Kamila Moučková (†92): Jak mluvila o zhoršujícím se zdraví?

Video
délka: 01:37.43

Zemřela Kamila Moučková (†92): Jak mluvila o zhoršujícím se zdraví? Hana Höschlová, Alexandr Malachovský

Fotogalerie
30 fotografií