Těžko se to chápe... Přestože moderátorka v té době už možná tušila, že jí nezbývá moc času, o svých vleklých zdravotních problémech neřekla ani velmi blízkým přátelům. Když si tak před třemi měsíci do studia Českého rozhlasu pozvala kamarádku Tomsovou, která jí před 34 lety zaučovala v televizi, smála se s ní jakoby nic.

„Máme hodně společného. Když jsem přišla kdysi do televize a potkala se s tebou, ty už jsi byla velmi úspěšná televizní hlasatelka. Byla jsi velmi milá a vstřícná, a dokonce jsi mi i radila, jak číst texty. Po těch letech ti za to můžu poděkovat,“ vysekla jí do éteru Lekešová poklonu.

„Naposledy jsme spolu byly na obědě. Bylo to po vysílání v Českém rozhlase. Vůbec nic jsem netušila a to jsme se znaly 38 let! Jsem v šoku, promiňte,“ reagovala Tomsová na smutnou zprávu, že její kamarádka podlehla na druhý svátek vánoční rakovině. „Byla tak spolehlivá a pohotová. Stáňa byla prostě bezvadná kolegyně a kamarádka, prožily jsme spolu spoustu služeb v České televizi i v rádiu, kde jsme měly přezdívku duo Léto,“ dodala.

Se svou diagnózou se Lekešová před dvěma týdny svěřila jen kolegyni ze Sama Doma Lucii Křížkové, za svobodna Váchové (35). „Poslední listopadový týden jsme spolu ještě moderoval, a vůbec na sobě nedala nic znát. Chtěla si všechno užít do poslední chvíle, já to vím čtrnáct dní. Byla strašně statečná,“ zmohla se jen na pár vět.

Přestože Stáňa o nemoci zásadně nemluvila, uvnitř musela mít obrovský strach. Jak se před lety sama svěřila, děsila ji jen představa, že bude muset na operační sál. „Mám strach z narkózy, takže žádné operace, které nejsou bezpodmínečně nutné,“ netajila se hlasatelka.    

VIDEO: Jak Stanislava Lekešová za života mluvila o Vánocích? Možná vás to překvapí!

Video
délka: 02:49.41

Stanislava Lekešová: Cukroví je moje noční můra! Tereza Kovářová

Fotogalerie
48 fotografií