Zatímco rozpočet pohádky je dodnes tajemství archivů, unikly z nich alespoň položky, které se týkají výroby kostýmů a rekvizit. O těchto částkách by si dnešní režiséři mohli nechat jen zdát. Jen výroba a nákup oděvů, ve kterých byly i ty pro představitele prince a Růženku Marii Horákovou (59), vyšly podle dochovaných záznamů na už zmiňovaných 314 tisíc korun československých. To bylo ale v roce 1977, kdy byla hrubá měsíční mzda 2462 Kčs. Pokud vše přepočítáme na dnešní dobu, kdy je průměrná měsíční hrubá mzda 34 105 Kč, částka by vyskočila na neuvěřitelné 4 miliony a 364 600 korun.

Drahé pády

Na pohádkové sumě za výrobu, nákup a půjčovné kostýmů se zapsalo i jejich ničení. A to měl na kontě i princ Hrušínský, který oblečení zrovna nešetřil. Nejenže v rámci scénáře zničil koženou vestu o zábradlí, roztrhal košile a vše ušpinil od bláta v rybnících nebo při kopání ve sklepě zámku, ale likvidoval je i během natáčení.

Jedna vzpomínka na představitele sluhu Matěje v podání Vladimíra Menšíka (†58) mluví za vše. „Ve filmu jsme spolu mimo jiné jezdili na koních a spolu jsme z nich také krásně padali. Většinou se to stalo tak, že jsme přicválali na určené místo, koně náhle prudce zastavili, ale my jsme s Láďou jeli stejně prudce dál,“ vzpomínal Hrušínský. „Letěli jsme přes jejich hlavy, já spadl do křoví před malou kamennou zídkou a Láďa ležel o vteřinu později vedle mě. Podívali jsme se na zemi na sebe a Menšík mi říká: ,Princi, nežerte tu hlínu, víte, že vám to nedělá dobře!' Všichni se hrozně smáli, ale do filmu to pan režisér nepoužil,“ dodal pohádkový princ Jaroslav s tím, že to, co měli na sobě, dostalo pořádně zabrat...

Nešetřilo se

Levnou záležitostí nebyly ani rekvizity. Podle dochovaných záznamů vyšly na 54 100 Kčs, což by odpovídalo dnešnímu tři čtvrtě milionu. Maskéři a vlásenkáři se na rozpočtu »podepsali« částkou 25 000 Kčs (dnes cca 347 500 korun). Levnou položkou nebylo ani jídlo, které se snědlo na scéně. Za dobroty musel producent zaplatit nějakých 27 900 Kčs (dnes zhruba 388 000 korun). Sečteno a podtrženo, jen výprava pohádky vyšla na 771 000 Kčs, což by při dnešních cenách naskákalo na sumu 10 717 000 korun.

Nákladné cestování

Do mnohamilionového rozpočtu pohádky se zapsaly i exteriéry. Jezdilo se po celém Česku, točilo se na hradech Pernštejn, Roštejn, Orlík nad Humpolcem, na Křivoklátě i na zámcích Telč či Konopiště. Tvůrci pohádky pak ve střižně spojovali záběry z různých lokací do jednotlivých scén. Například ve scéně, kdy princ Jaroslav stojí na balkoně s Růženkou, se nacházejí ve skutečnosti na hradě Křivoklát. Ve stejné scéně je naproti na druhém balkoně král Jiří Sovák (†79) a královna Milena Dvorská (†71), kteří pózovali na balkoně zámku Telč. Což jsou místa od sebe vzdálená 210 kilometrů. A benzin taky nebyl zadarmo...

VIDEO: Jan Hrušínský na premiéře

Video
délka: 03:08.25

Jan Hrušínský na premiéře 

Fotogalerie
24 fotografií