Na zvýšený zájem lidí o cestu do Prahy jsou silniční a železniční dopravci připraveni. „Sledujeme náš rezervační systém a podle toho, jak se bude plnit, jsme připraveni vybrané spoje operativně posílit,“ řekl Aha! mluvčí Českých drah Radek Joklík. Reagovat společnosti mohou i na poslední chvíli.

„Budeme posilovat spoje vlakové i autobusové, abychom vyšli poptávce vstříc. Pro nás není problém přidat spoj či další vůz i jen pár hodin před odjezdem,“ ujišťuje Aleš Ondrůj, mluvčí společností RegioJet a Student Agency.

Poslední rozloučení s Karlem Gottem: Pohřbem v kostele mu splnili přání! Poslední rozloučení s Karlem Gottem: Pohřbem v kostele mu splnili přání!

Páteční loučení

Pro veřejnost bude v pátek připraveno pietní místo na pražském Slovanském ostrově. Otevřeno bude od osmi hodin ráno do desáté hodiny večerní. Na bezpečnost a průběh smuteční akce proto dohlédne policie.

„Bude nastaveno adekvátní bezpečnostní opatření, jeho konkrétní podobu zveřejníme během tohoto týdne,“ řekla Aha! policejní mluvčí Eva Kropáčová. Už je známo jedno omezení v dopravě, tramvaj číslo 17 by měla v pátek jet odklonem přes Národní třídu. „Případná omezení koordinujeme i s dopravním podnikem, aby co nejméně zasáhla do dopravy ve městě,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Veřejnost se s Karlem Gottem bude loučit na Žofíně

Autor: Archiv

Kde je Ivana po smrti Gotta? Hlídají ji muži s kolty! Kde je Ivana po smrti Gotta? Hlídají ji muži s kolty!

Jak se tam dostat?

Pokud se chystáte jet v pátek na veřejné rozloučení s Karlem Gottem do Prahy, máte hned několik možností, jak se z hlavního nádraží k paláci Žofín dostat.

Nejlepší způsob, jak se na Žofín v pátek dostat bude cesta metrem do zastávky Anděl na lince B, kam se z hlavního nádraží lze dostat s přestupem na florenci. Odtud mohou lidé jít pěšky na Janáčkovo nábřeží.

Pro ještě větší přiblížení lze přestoupit z metra na tramvaje číslo 9, 12, 15 nebo 20 a dojet na zastávku Újezd.

Dopravní opatření na páteční loučení s Karlem Gottem.
Autor: MHMP

Bohdalová o smrti Karla Gotta: Přála bych si takhle skončit! Bohdalová o smrti Karla Gotta: Přála bych si takhle skončit!

Samotný pohřeb Karla Gotta proběhne v sobotu, kdy bude také vyhlášen státní smutek. Od 11 hodin bude pro zvané hosty zádušní mše ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, jak si to údajně přál sám zpěvák.

V tento den bude vyhlášen státní smutek a vlajky na úředních a státních budovách tak zavlají na půl žerdi. Mši za legendárního zpěváka bude sloužit kardinál Dominik Duka (76). „Už při prvním rozhovoru paní Ivany Gottové s Arcibiskupstvím pražským zazněla od ní prosba o sloužení zádušní mše svaté za jejího manžela v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Rád její prosbě vyhovím,“ uvedl.

Lucie Bílá splní tajné přání

Katedrálu sv. Víta na Pražském hradě v sobotu rozezní smutné melodie Ave Maria a Panis Angelicus v podání nejbližších přátel Mistra. Obě skladby patřily k nejoblíbenějším písním Karla Gotta a osobně o ně umělce požádala Ivana Gottová (43).

Písně zazpívají Lucie Bílá (53), Eva Urbanová (58) a Štefan Margita (63). Bílá přitom splní zesnulému Slavíkovi poslední přání. „Doufám, Lucie, že jednou zazpíváte z kůru i mně,“ řekl kdysi Gott zpěvačce při posledním rozloučení s herečkou Stellou Zázvorkovou (†83).

Podle zdrojů Blesku se v případě Lucie Bílé také uvažuje o písni Pie Jesu z Webberova Requiem. Štefan Margita společně s Evou Urbanovou zazpívají slavnou kostelní píseň Panis Angelicus (Andělský chléb). Výběr hudby podléhá přísným pravidlům a vše musí schválit zástupci katedrály.

VIDEO: Gottův tajemník: Sundával jsem mu i ponožky, čas mu zkrátily mobily!

Video
délka: 43:09.14
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Gottův tajemník: Sundával jsem mu i ponožky, čas mu zkrátily mobily! Petr Macek, Lukáš Červený

Karel nebyl ani k poznání, líčí Sagvan Tofi! Jak ho zasáhla smrt Gotta (†80)? Bouřlivák Sagvan Tofi i ostřílení muzikáloví producenti se bojí Karla Gotta!

Jak bude poslední rozloučení s Karlem Gottem probíhat, řešil včera přípravný výbor. Karel Gott se sice ke katolické církvi otevřeně nepřihlásil, ale věřící byl. „Víte, spíš jsem vždycky upřednostňoval víru, která mi nediktuje, v co mám věřit, a když mám jiný názor, tak mě netrestá jako kacíře,“ řekl zpěvák v roce 2016.

V katedrále svatého Víta proběhne v sobotu zádušní mše za Karla Gotta

Autor: Archiv

Vendula Pizingerová o smrti Gotta (†80): Z jeho posledních slov mrazí! Kruh se uzavřel Karel Gott, Karel Svoboda a Vendula Pizingerová

Jak probíhá zádušní mše?

Modlitba za zemřelého čili zádušní mše či rekviem patří mezi nejdůležitější bohoslužby v církvi. Je zvykem, že ji při té za významnou osobnost slouží vysocí představitelé církve. V případě Gotta to bude kardinál Duka.

Smuteční hosté, které zve rodina, se musí v sobotu 12. října dostavit do svatovítské katedrály před 11.00, kdy mše začne. Obvykle při rekviem mluví jen ten, kdo mši slouží. U významných osobností ale může promluvit i jiný řečník, jako to bylo v případě pohřbu Václava Havla.

Zádušní mši bude sloužit kardinál Dominik Duka

Autor: Blesk

Zdrcená Dominika Gottová: Co mi po smrti táty řekla Ivana! Dominika Gottová a Karel Gott

Babiš: Náročná organizace a málo času!

O pohřbu se státními poctami už jedná i Úřad vlády. „Vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Andrej Babiš při projevu na Valném shromáždění OSN

Autor: Reuters

VIDEO: Zjihlý Jiří Adamec: Nejkrásnější okamžik s Gottem? Když se válel u mě na koberci...

Video
délka: 35:52.24
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Zjihlý Jiří Adamec: Nejkrásnější okamžik s Gottem? Když se válel u mě na koberci... Petr Macek, Lukáš Červený

Naruší pietu fotbaloví chuligáni?

Hlavní město v pátek čeká kromě loučení s Karlem Gottem i večerní zápas české fotbalové reprezentace s Anglií ve vršovickém Edenu. „Opatření v Praze budou posílena i kvůli přítomnosti fotbalových fanoušků ze zahraničí,“ potvrdil náměstek pražského primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Angličtí hooligans patří mezi nejimpulzivnější fanoušky fotbalu a výtržnostmi se předvedli například při červnovém utkání v Portugalsku. Jejich přítomnost v Praze proto budí obavy o bezproblémový průběh piety.

Tři státní smutky

Třikrát od vzniku samostatného Česka jsme měli státní smutek. Poprvé ho vláda vyhlásila na 14. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků v USA 11. září. Dva dny státního smutku proběhly v roce 2010, a to na 17. a 18. dubna k uctění obětí leteckého neštěstí, při němž zahynul polský prezident Lech Kaczynski (†60) s manželkou a dalšími vrcholnými představiteli země. Třídenní žal byl vyhlášen od 21. do 23. prosince 2011 kvůli úmrtí prezidenta Václava Havla (†75).

Kniha Navždy božský je v prodeji za 99 Kč.
Autor: Blesk

Kniha Navždy Božský je v prodeji od ponděli 7. října. K dostání je ve vašich trafikách, či online v našem eshopu iKiosek (ZDE). Doručena vám bude zdarma druhý den po objedání. 

VIDEO: Gottův kapelník Pavel Větrovec: Na poslední zkoušku přijel z nemocnice

Video
délka: 24:19.27
Video se připravuje ...

Gottův kapelník Pavel Větrovec: Na poslední zkoušku přijel z nemocnice Petr Macek, Lukáš Červený

Fotogalerie
81 fotografií