V padesáti letech ztratila Naďa vše, co měla. Tedy kromě hlasu. „Přišla jsem o peníze a o kariéru,“ přiznala už před 20 lety Urbánková. Emigranta Josefa Havlíka si vzala v roce 1990 a pak na jeho naléhání odešli do Švýcarska. Zpěvačka se vzdala kariéry, kterou si tu léta budovala. Když se pak po několika letech vrátila domů, stála už na vedlejší koleji.

Pak navíc na sebe vzala půjčky kvůli sanatoriu v jihočeském Protivíně, které chtěl její muž provozovat, a tím zpečetila svůj neblahý osud. Podnikání se nevyvíjelo tak, jak si Havlík růžovými barvami maloval. Dluhy narostly až na třicet milionů, banka naléhala, zaměstnanci sanatoria nedostávali zaplaceno. V této stresující situaci prý Naďu podle očitých svědků Havlík držel zavřenou doma a nedával jí ani její poštu.

 „Až později jsem ke své lítosti pochopila, že jsem byla důkladně vybrána, abych v Československu otvírala dveře institucí, do kterých on by se nikdy nedostal. Že já jsem ta, která mu otevře možnost úvěrových smluv a která je podepíše. A když se něco stane, tak to bude na mně, protože já jsem ta, která je podepsala,“ pochopila až pozdě realitu zpěvačka. Následovalo vzájemné osočování a pak rozvod.

 „Já už na to dneska nechci vzpomínat, srovnala jsem se s tím,“ přiznala před několika lety. Myslí si, že vracet ránu ranou je chyba. S křivdou se může člověk podle Nadi vyrovnat jen tím, že odpustí těm, kdo mu ublížili.

Urbánková o všechno přišla. „Nemám ani fotky rodiny, maminky a otce. Žádné osobní věci. Začínala jsem v dost pokročilém věku znovu od nuly. Ale má to své výhody,“ žertovala Naďa.

„Nemusím se strachovat o majetek, nebo že mě někdo okrade. Vůbec nic nemám,“ skončila vyprávění, pak se ale poopravila. „Něco přece. Zamluvila jsem si místo na želivském hřbitově. Když už nemám vlastní střechu nad hlavou, mám aspoň místo tam.“

Ze stresu rakovina

Zatímco Naďa našla útočiště v Želivu, napřed v klášteře a potom v sousedním domě, kde byly kanceláře kláštera, a s radostí přijímala nejrůznější práce, její exmanžel působil jako lékař v Karlových Varech. Podle informací Aha! opustil praxi až v 85 letech, tedy před pouhými dvěma lety, takže mu zdraví zřejmě dobře sloužilo. Naďa zato po prodělaných stresech několik let bojovala s rakovinou prsu.

Fotogalerie
43 fotografií