Moderátor pořadu Chcete mě?, milovník všeho živého, už nemůže vyrazit na procházku se svým psím kamarádem. Podle lidí z okolí vůbec nevychází z domu. Ani na zahradu aspoň o berlích, s nimiž ho pár měsíců vídali.

„Zdendu začaly už loni hodně zlobit nohy a zřejmě se to zhoršilo. Jeho klouby dostávaly celý život zabrat, a proto neslouží, jak by měly,“ míní místní obyvatelé.

Ztrácí kila

Chybí jim, že už Srstku nepotkávají na hlavní ulici a v hospůdce, protože byl vždycky dobře naložený a rád se s každým zastavil na kus řeči.

„Jsem už nemožný,“ řekl kaskadér letos v lednu na pohřbu kolegy Karla Engela (†78). Všechny překvapilo, jak strašně zhubl. „Už mi to tak nebere...“ přiznal Zdeněk. Teď se jeho zdravotní stav ještě zhoršil. Je zcela závislý na své druhé ženě Alence, kterou si vzal po téměř 30letém vztahu až v roce 2008.

Vzpíral i na olympiádě, trénoval kaskadéry v Titanicu!

Zdeněk Srstka se vyučil elektromechanikem a potom odmaturoval na večerní elektroprůmyslovce, ovšem v mládí veškerou svou energii a sílu věnoval sportu. Byl elitním českým vzpěračem, má bronz z mistrovství Evropy 1957 a tři roky nato se dokonce probojoval i na olympiádu do Říma (9. místo)!

Od roku 1968 působil jako správce strahovského univerzitního »kampusu«, zodpovídal za technický stav kolejí, menzy a sportovišť ČVUT.

Současně ale působil jako kaskadér a herec a také jako televizní moderátor. Spolu s kolegou Jaroslavem Tomsou spoluzakládal profesionální kaskadérskou skupinu na Barrandově. Hrál ve stovce filmů, a to i zahraničních, například Na západní frontě klid i ve velkofilmu Titanic. Nejvíc ho ale proslavila věta z komedie Marečku, podejte mi pero, kde dokola říká větu „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“. Slavné jsou i rvačky z Limonádového Joea.

S první manželkou, kterou poznal na průmyslovce, má syna Jiřího, bývalého ředitele Národního divadla, nyní je ředitelem Dilie. Podruhé se Zdeněk oženil v roce 2008 s o 15 let mladší Alenou, která maluje a má za sebou řadu výstav.

Fotogalerie
47 fotografií