Sám herec několikrát populární seriál obhajoval proti kritikům, podle nichž je rasistický. Kromě toho se také v několika rozhovorech nechal slyšet, že slovo cikán ho vůbec neuráží. „Já mám oslovení cikán rád. Jsem na něj zvyklý,“ svěřil se mimo jiné i pro iDnes.cz.

Jenže právě tato slova byla nakonec kámen úrazu. Godla se kvůli nim dostal do problémů. Z jeho okolí mu sice kvůli tomu prý nikdo křivé slovo neřekl, jenže i tak poznal, že šlápl vedle. „Jen mi to někdo napsal a dopodrobna vysvětlil,“ vysvětloval Zdeněk na webu neziskové organizace Romea.cz.

Původní a správné označení je totiž z historického hlediska právě Rom, nikoliv cikán. Druhý výraz naopak vznikl v 11. století v podstatě omylem – záměnou Romů za sektu takzvaných Athinganů. Od začátku tento název vyvolával spíše negativní pocity. Právě proto začali později romští vzdělanci propagovat správné označení Rom. To ale právě hvězda seriálu Most! netušila. „Všem Romům, kterých jsem se dotkl, se upřímně omlouvám za to, že jsem při rozhovoru řekl, že je mi jedno, jestli jsem ROM nebo cigán, že je mi milejší, když mi budou říkat cigán,“ prozradil na svém Facebooku.

„Nevěděl jsem, že to není jedno. Myslel jsem to tak, jak to bylo řečeno, nikdy jsem se nad tím nezamýšlel, a to byla chyba, tak prosím, kdo můžete, tak mi odpusťte mou neznalost naší historie,“ kál se Godla na sociální síti.

Možná že svými slovy opravdu někoho urazil, ale v diskusích se ovšem objevily i takové názory, že mluvil za sebe a za svůj názor se omlouvat nemusel. Je jasné, že si zkrátka jen nechtěl nikoho zbytečně rozházet. Problémů už si v minulosti zažil dost, za loupežné přepadení si totiž ve vězení odseděl 5,5 roku.

VIDEO: Trailer na seriál Most! České televize

Video
délka: 01:38

Trailer na seriál Most! České televize Česká televize

 

Fotogalerie
49 fotografií