Petr Haničinec byl vždycky „pan“ herec. Měl charismatický hlasový projev a do herectví, stejně jako do celého svého bytí, dával všechno. Na herectví se dal z trucu, vzdor tatínkovi, řediteli pošty, který chtěl ze syna úspěšného studenta. Vysněnou lesnickou školu mu taky zatrhnul, a tak si Haničinec miloval přírodu jen tak sám pro sebe. Přihlásil se na DAMU a byl excelentní. Po studiu působil ve Východočeském divadle v Pardubicích a pak se přesunul do Prahy. Do armádního Divadla E. F. Buriana, do Divadla S. K. Neumanna, do vinohradského divadla a nakonec do Divadla Na Fidlovačce.

Oženil se celkem čtyřikrát a pokaždé to bylo z té nejupřímnější lásky. První manželkou mu byla herečka Štěpánka Haničincová (†68), rozená Hubáčková, a sňatek s ní tajil před rodiči několik měsíců. Druhou manželkou byla herečka Marie Kyselková (83), známá například jako princezna Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Třetí manželkou byla rozhlasová moderátorka Eva Kopecká a jejich vztah začal už v době, kdy byl ještě stále oficiálně ženatý s Kyselkovou. Jakmile se jeho nevěra provalila, rozhodla se mu nasadit parohy i princezna Lada. A to byl kámen úrazu. „Mužská nevěra prý nic neznamená, není to citové, u ženy je to ale hrůza,“ vzpomínala Kyselková po letech. Po patnácti letech se rozvedli a on se mohl oženit s Kopeckou. Poslední chotí mu byla zlatnice Radmila Pleskotová a ta s ním vydržela až do konce.

V roce 1995 byl účastníkem velice těžké dopravní autonehody na dálnici D1 u Humpolce, během které utrpěl vážné zranění, a prožil dokonce klinickou smrt. Z následků nehody se nikdy úplně nevzpamatoval. Pouhých šest let nato pak navíc přímo na jevišti prodělal cévní mozkovou příhodu, akutním lékařským zásahem se však podařilo její fatální následky odvrátit. Herec ovšem kvůli všemu, čím si prošel, ztratil chuť žít. Diagnóza rakoviny a smrt milované vnučky Alice v roce 2005 byla poslední kapkou. Přestal pořádně jíst, pil jenom nutriční nápoje, a když už musel něco sníst, dával si pouze banány. Pokusil se údajně i o sebevraždu, ale Radka mu prý pušku, kterou se hodlal zastřelit, vyrvala z rukou. Pro hrdého, vždy tak silného muže bylo zkrátka příliš ponižující postupně skomírat…

Buď jak buď, byl to proutník a idol mnoha žen v 70. letech – a ženy se zase líbily jemu. Přestože byl sukničkář, děti měl jen dvě: dceru Alexandru, kterou počal v prvním manželství se Štěpánkou, a Ondřeje, kterého mu porodila druhá manželka Kyselková. Po jeho smrti a po zveřejnění závěti, v níž všechen svůj majetek odkázal právě té poslední manželce Radce, nastal zuřivý boj o jeho peníze. Děti, které se o těžce nemocného otce během jeho života vůbec nezajímaly, nyní zpochybnily jeho poslední vůli a pustily se do křížového boje s nevlastní maminkou.

Pro herce by to bylo dozajista další hořké zklamání, kdyby ještě žil. „Říkal, že na něho celý život kašlou, a byl z toho moc smutný. Když onemocněl rakovinou, strašně ho sebralo, že ani v době jeho největšího trápení o něj nejeví zájem,“ vysvětlila před lety Radka reportérům Blesku. Haničincovy děti trvaly na tom, že závěť ověřená notářem musí být změněna. „Otec je prý nevydědil, tak mají nárok na tantiémy. Tak se z nich stali také dědicové,“ říká Radka, která se samozřejmě mohla soudně bránit. Ale neměla na to sílu. Raději se s potomky své životní lásky domluvila na finančním vyrovnání…

Video
Video se připravuje ...

Haničinec dostal posmrtný důkaz lásky! Podívejte se! Hana Höschlová, Petr Soukup

Fotogalerie
33 fotografií