21. červenec 2019
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

4 největší chyby v zabezpečení chalupy. Neděláte je taky?

/
 • Chalupářská sezona končí. Jak neudělat chybu při zabezpečení proti vloupání?
  Chalupářská sezona končí. Jak neudělat chybu při zabezpečení proti vloupání? (Profimedia.cz)
  21. října 2017 ● 06:00
   

  Blíží se zima a s ní i konec chatařské a chalupářské sezony. Odborníci na zabezpečení se shodují, že i letos výše průměrné škody způsobené vloupáním vzroste. Jak se vyhnout zbytečným chybám, které lupičům usnadní práci?

 • 1.

  Lupiči kradou hlavně v noci

  Zabránit vloupání lze. Jak na to?

  Ačkoliv v detektivkách a kriminálních filmech se zloději do objektů vloupávají zásadně v noci, v reálném životě to bývá přesně naopak. Jen málokterý zloděj se bude plížit do chaty pod rouškou tmy. Dnešní nenechavci spíše dorazí v časných ranních hodinách, kdy jsou majitelé s největší pravděpodobností pryč. Zloději se již nesnaží působit nenápadně. Převléknou se do běžného pracovního oblečení, aby nebudili pozornost, někteří si dokonce „hrají“ na konkrétní povolání, např. na údržbáře.

  Řešení: Neinvestujte peníze do světla se spínačem, ale raději si pořiďte například hlasitý budík nebo nastavte zapnutí rádia na časnou ranní hodinu. Pokud máte ochotné sousedy, poproste je, aby pomohli simulovat vaši přítomnost v objektu. Mohou vybírat schránku nebo třeba průběžně věšet prádlo na šňůru.

 • 2.

  Zloději přicházejí hlavními dveřmi

  Zabránit vloupání lze. Jak na to?

  Mnoho majitelů chalup zabezpečí pouze hlavní vchodové dveře a na další přístupové cesty již nemyslí. Zloději však rádi využijí právě alternativní vchody jako zadní okna, balkonové dveře či dveře od sklepa. Pokud nejsou zabezpečené, snadno je rozbijí a lehce vniknou do objektu. Čím rychleji se zloděj dostane dovnitř, tím delší dobu tam pak může strávit a tím větší škodu napáchá.

  Řešení: Myslete i na zabezpečení věcí uložených uvnitř domu. Větší cennosti můžete schovat do bedny, kterou zajistíte kvalitním zámkem a řetězem připevněným k podlaze či stěně.

 • 3.

  Profesionální zloděj způsobí větší škodu a je na něj každý krátký

  Zabránit vloupání lze. Jak na to?

  Ačkoliv největší hrůzu mají majitelé chat z profesionálních zlodějských band, velkou škodu umí napáchat také zlodějíčkové – amatéři. Často se jedná o bezdomovce, kteří hledají něco k jídlu a snadno zpeněžitelné věci. Za oběť jim většinou padnou kovové věci nebo třeba menší elektronika. Při vloupání ale dovedou napáchat často větší škodu než profesionálové, rozbijí vybavení, mnohdy i znečistí obytný prostor. Uřezané kabely nebo odcizené trubky pak vlastníkovi objektu přidělají nejednu vrásku na čele.

  Řešení: Volte takové zabezpečení, na které hrubá síla nestačí. Vyberte kvalitní dveřní a okenní zámky, nevyrazitelné petlice a bezpečnostní folie.

 • 4.

  Zabezpečení je ztráta peněz, když mě mají vykrást, tak mě vykradou

  Zabránit vloupání lze. Jak na to?

  Možná i vy šetříte na zabezpečení a spoléháte na to, že si vás žádný zloděj nevyhlédne. Mnozí majitelé se domnívají, že ani zámek nenechavce neodradí a když bude chtít, prostě vás vykrade. Pravdou však je, že investice do ochrany majetku se vyplatí. Zloděj si navíc často vloupání rozmyslí, když uvidí, že je objekt kvalitně zabezpečen.

  Řešení: Nevystavujte váš majetek očím zvědavců. Ukryjte ho z dohledu nebo přes cenné věci hoďte starou deku. Sestěhujte věci ke stěně, aby místnost vypadala prázdněji a nelákala zloděje. Myslete také na to, aby se u objektu venku nepovalovalo nářadí, které by zloděj mohl využít k vniknutí dovnitř.

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

mrazkova@tiscali.cz: Hezký den, asi před měsícem jsme si na chatu přídili GSM alarm GESOM 400, a to konkrétně z obchodu https://www.bezpecnydum.cz/ a zatím jsme kromě jednoho falešného poplachu při nastavování žádný problém neměli, nicméně tenhle článek si rozhodně někam uložím, protože takové praktické rady se mi jinde najít určitě nepodaří. Díky!

(14. 12. 2017 18:08)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy