Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Chcete mít letos velkou sklizeň jahod? Víme, jak je nejlépe sázet

/
 • Jahody milují děti i dospělí.
  Jahody milují děti i dospělí. (shutterstock.com)
  4. května 2017 ● 10:00

  Sladké, voňavé, plné chuti. Jahody z vlastní sklizně se s těmi z obchodu vůbec nedají srovnávat. A na to, abyste si je vypěstovali, nepotřebujete nijak zvlášť velkou plochu. Stačí malý záhonek. Jen je třeba vědět, jak se o ně správně postarat, abyste se dočkali bohaté úrody.

 • 1.

  Jak vybrat odrůdu

  Oblíbené jahody jsou vlastně prvním ovocem, jehož rané odrůdy dozrávají už od počátku června.

   

  Oblíbené jahody jsou vlastně prvním ovocem, jehož rané odrůdy dozrávají už od počátku června. Středně rané a pozdější odrůdy pak plodí v rozestupu asi dvou týdnů po sobě. Chcete-li jahody pěstovat, budete si muset nejdříve rozhodnout, které odrůdy si vyberete, protože jejich sortiment je bohatý. Pro své chuťové vlastnosti byla například jako nejlepší vyhodnocena odrůda 'Karmen', odrůda 'Korona' má zase pevné plody, jejichž tvar si podrží i po zmrazení.

   

  Naučíme vás, jak nakrájet meloun, aniž byste upatlali sebe a půl kuchyně k tomu! Nevěříte? Podívejte se na video:

  Video
  délka: 01:33.08

  Naučíme vás, jak nakrájet meloun, aniž byste upatlali sebe a půl kuchyně k tomu! Adam Balažovič/Lenka Chvostová

 • 2.

  Kde koupit sazenice?

  Jahody často trpí virovými chorobami, proto jedině nákupem sadby z kontrolovaných pěstitelských porostů získáte jistotu o zdraví a pravosti odrůd sazenic.

   

  Při koupi sazenic byste měli mít na paměti především zdravotní stav budoucího porostu. Jahody často trpí virovými chorobami, proto jedině nákupem sadby z kontrolovaných pěstitelských porostů získáte jistotu o zdraví a pravosti odrůd sazenic. Dobré výsledky s ujímáním sazenic brzy na jaře budete mít s použitím chlazených sazenic Frigo. Ty jsou přes zimu uložené v chladicích boxech při teplotě minus dva stupně, vytvoří bohatý kořenový systém, a třebaže nevypadají zjara příliš vábně, velice dobře koření a plodí. 

   

 • 3.

  Příprava záhonu

  Radost z budoucí úrody kazí obvykle plevel, nepřízeň počasí, a hlavně znečištěné plody.

   

  Jahodník snáší mírně kyselé půdy, alkalické mu neprospívají. Hodí se vysazovat jej na záhony po předplodinách hnojených chlévskou mrvou, jako jsou brambory a některé druhy zeleniny. Přidání kompostu či zahradnického substrátu zlepší strukturu půdy. Do země lze před výsadbou také zapravit některé z plných hnojiv. V příštím roce na jaře se jahody přihnojí ledkem, po sklizni opět plným hnojivem, lehce zapraveným do země. 

   

 • 4.

  Možnosti výsadby

  Pokud nestihnete jahodníky vysadit teď na jaře, udělejte to až po prázdninách.

   

  Obvyklý cyklus pěstování jahod trvá tři roky na jednom místě. V tomto případě stačí vysazovat rostliny na jaře do řádků vzdálených sedmdesát až osmdesát centimetrů v řádcích třicet až třicet pět centimetrů. Srdéčko rostliny by mělo zůstat těsně nad povrchem půdy. Proto si dejte práci s urovnáním záhonu, aby byl povrch rovný a sazenice se „neutopily“ pod úrovní.

  Pokud nestihnete jahodníky vysadit teď na jaře, udělejte to až po prázdninách. Jahodník je totiž možné sázet v průběhu celého vegetačního období, tedy od jara, zhruba od konce dubna až do poloviny října. Nejvhodnější termín výsadby je v nížinách od září do desátého října, ve vyšších polohách by měla být výsadba jahodníku dokončena do dvacátého září. 

   

 • 5.

  Výhody textilie

  Osvědčená a doporučovaná je černá netkaná textilie, snižující i riziko výskytu hniloby plodů.

   

  Radost z budoucí úrody kazí obvykle plevel, nepřízeň počasí a hlavně znečištěné plody. Textilie na záhoně vám ušetří práci s pletím, skřípání zubů a motání se ve spleti šlahounů. Osvědčená a doporučovaná je černá netkaná textilie, snižující i riziko výskytu hniloby plodů. Její pořízení není nákladné. Prodává se v různých šířích, položení na záhon je snadné – textilie je lehká a na rozdíl od silných fólií se s ní dobře manipuluje. Záhon před položením textilie řádně prolijte.

   

 • 6.

  Pyramidy a zvýšené záhony

  Zahrádkáři doporučují jahody obestlat vrstvou slámy nebo je pěstovat na vyvýšenných hrůbcích na černé fólii.

   

  Pěstování jahod na malém prostoru řeší vybudování pyramidy, kam nasázíte asi třikrát více sazenic než na stejnou plochu klasického záhonu. Často se jahody pěstují na vyvýšených záhonech asi dvacet centimetrů vysokých. Zálivka mezi nimi zaručuje vyrovnanější přísun vláhy, zemina se lépe prohřívá a rostliny lépe rostou. Snižuje se také riziko plísně, hniloby a podobně.

   

 • 7.

  Obměna porostu je nezbytná

  Pěstování jahod není žádná věda, pozor si dejte na přelití a nedostatek živin.

   

  Dnešní vyšlechtěné odrůdy jsou mnohem méně náchylné k chorobám a také škůdce lze při správném pěstebním postupu udržet na uzdě. Je ale pravdou, že jahodník trpí během let mnoha onemocněními. Z toho důvodu by se porost neměl nechávat déle jak dva tři roky: tehdy je ještě zdravotní stav jahodníků dobrý. Ani sazenice byste neměli odebírat z porostu staršího dvou let a už v žádném případě si neberte sazenice z nějakých likvidovaných letitých porostů.

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy