Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Jak se zbavit plísně v bytě, aby už se znovu neobjevila

/
 • (Shutterstock.com)
  11. února 2017 ● 06:00

  Plísně v určitém stadiu dozrají a následně uvolňují spóry do ovzduší, které vdechujeme. A tehdy začnou zdravotní problémy, zejména u dětí se často opakují onemocnění dýchacích cest. Nejhorší je, že plísně často odolávají i agresivním chemickým prostředkům. Po několika aplikacích se totiž stávají imunní. Jediné, co se dá dělat, je zjistit, proč se plíseň vytvořila, a odstranit ji vhodným prostředkem.

 • 1.

  Prevence je základ

  Autor: shutterstock.com

  Nejčastější příčiny vzniku plísní jsou nedostatek větrání a problémy v konstrukci stavby. Typickými projevy jsou například opadávající omítka a takzvané tepelné mosty, kdy se vlhkost usazuje pod okny či v rozích místnosti. Odborníci doporučují nechávat otevřené dveře mezi místnostmi, pokud je to možné. Vzduch může v bytě volně proudit. V opačném případě se prostory zapaří, okna se začnou rosit a objeví se plíseň.

 • 2.

  Často a důkladně větrejte

  Autor: iStock.com

  Větrání není sice žádná světová novinka, ale je nejúčinnějším řešením proti vzniku a šíření plísní. Nejlepší je větrat dvakrát za den alespoň patnáct minut. U plastových oken často využívejte přivětrávací systém, který umožňuje větrat i při zavřeném okně.

 • 3.

  Zateplení funguje, ale jen kompletní

  Autor: Shutterstock.com

  Dalším, ovšem radikálním řešením je zateplení domu či bytu zvenčí. Odstranění omítky až na zdivo na postižených místech může pomoci, ale nezaručuje, že se nevytvoří nové plísně. Teprve když je dům kompletně zateplen, dá se hovořit i o snižování spotřeby energie a regulování tepla. Pokud zateplíme pouze jednu stěnu zevnitř, nemá to bohužel žádný efekt, protože zvenku se ochlazuje celé obvodové zdivo.

 • 4.

  Obraťte se na odborníky

  Autor: profimedia.cz

  Sanací plísní se zabývají specializované firmy, které nejenže podle rozboru určí druh, ale i provedou kompletní analýzu příčiny vzniku plísně i návrh postupu úplné likvidace napadeného místa či objektu. Po sanaci postižených míst je třeba v první řadě udržovat prostor suchý. To znamená větrat, nestavět na kritická místa nábytek nebo ho alespoň umístit tak, aby rohy místností zůstaly volné.

 • 5.

  Chemie funguje jen krátkodobě

  Autor: scom, archiv firem

  V současnosti existuje množství protiplísňových přípravků. Některé stačí nastříkat, některé je třeba natřít, jiné nechat působit déle, aby se účinek projevil. Ani jeden však nepředstavuje řešení k odstranění plísní. Všechny působí krátkodobě několik měsíců až půl roku.

   

  Většina přípravků na bázi chlornanů (například Savo) má jen dezinfekční a estetický účinek. Plíseň zmizí téměř okamžitě, ale začne kolotoč – z podhoubí plíseň velmi rychle vyroste znovu, proto je nutné ošetření postiženého místa neustále opakovat, jenže zanedlouho přípravek přestane účinkovat...

 • 6.

  Natřete stěny chytrým nátěrem

  Autor: iStock.com

  Ano, takové řešení opravdu existuje a má jednoduchá pravidla: zlikvidujte plíseň do hloubky, zajistěte, aby zdivo bylo trvale suché, a vymalujte barvou, na které plísně nerostou. Nátěr odstraní plíseň okamžitě a působí do hloubky. Jeho použití není sice spojeno s okamžitým vizuálním efektem, vybělením, o to silnější a dlouhodobější je ale jeho protiplísňový účinek.

   

  Nová generace nátěrových hmot, které fungují na základě modifikace nátěrové hmoty, má schopnost aktivně bránit přežívání a rozmnožování  plísní a trvale působí i na odolné typy plísní, bakterií a kvasinek. Jsou ekologické, neboť neobsahují žádné chemické látky, proto nepředstavují žádné riziko ohrožení zdraví.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Josef124: Já jsem nad plísní už také vyzrál. V létě jsem natřel všechny obvodové zdi izolační stěrkou, kterou jsem si koupil z http­s://ww­w.ob­nova­.cz/ a krásně jsem tím zdi zaizoloval, takže dovnitř nepustí chlad ani vlhko. Byl jsme k tomu ze začátku skeptický, ale neprávem, protože teď vidím, že to mělo smysl a měl jsem to udělat už dávno.

(19. 11. 2020 21:39)

snehulak: Nejgenitálnější rada je, obraťte s na odborníky. Být tam i adresa, tak by v tom mohl někdo vidět skrytou reklamu.

(15. 02. 2017 08:10)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy