„Když si naši zahradu oblíbí krtek, znamená to vlastně, že je naše půda velmi bohatá na půdní živočichy, je zdravá a kyprá,“ říká zahradnice Šárka Zelenková s tím, že krtek je masožravec, který váží zhruba jen osmdesát gramů, a s ohledem na množství namáhavé práce, kterou každý den v podzemí vykoná, dokáže to samé spotřebovat během jediného dne, čímž významně napomáhá od škůdců, kteří mohou naší zahradě a úrodě škodit. „Dokonce i krtince jsou pro nás přínosem, protože tuto půdu můžeme využít na obohacení záhonků či na vysázeních nějakých letniček do malých truhlíků.“

Kde krtek nevadí a kde už škodí

Většinou jsou však zahrádkáři z přítomnosti krtka na své zahradě upřímně nešťastní – a není divu, vždyť samička může mít ročně tři až sedm mláďat, takže se populace krtků na naší zahradě může velice rychle rozrůst. A vezmeme-li v úvahu, že krtek dokáže denně vytvořit až dvacet krtinců, máme trávník samý krtinec, než bys řekl švec.

„V okrasné zahradě, kde už máme vzrostlé rostliny s velkými a pevnými kořeny, krtek vadit nebude,“ ujišťuje odbornice, „ale ve výsadbách, zeleninových záhoncích nebo výsevech krtek chodbičkami, které buduje, oddělí rostlinky, resp. kořínky, od půdy, takže ty pak nemůžou čerpat vláhu ani živiny, a nakonec zahynou. Největší problém ale krtci způsobují v našich trávnících. Důmyslným systémem chodbiček, které buduje, dokáže poddolovat trávník natolik, že se mohou objevit i sesuvy půdy.

Zacilte na jeho čich a sluch

“Rozhrabání krtinců hráběmi je víceméně estetická záležitost a pomůže jen na chvíli. „Zamezíme tím pouze přísunu vzduchu a krtka to donutí, aby o to intenzivněji obnovoval cestičky a chodbičky, a bude tvořit o to více krtinců,“ upozorňuje zahradnice a doporučuje zkusit vysadit v zahradě cibulky hřebíčku královského, který prý svým silným a výrazným aroma krtky odpuzuje, nebo můžeme do chodbiček vložit psí chlupy či lidské vlasy.

„Jakmile z nich krtek ucítí predátora, nebude se chtít v těchto místech zdržovat,“ tvrdí paní Zelenková a dodává, že také různé rušivé zvuky, jako například dlouhodobě pracující bagr na pozemku může pomoct se krtka zbavit. Krtek se totiž řídí nejen čichem, ale i sluchem, a tak mu jakékoli vibrace a hlučné prostředí nesvědčí. Na pomoc si můžeme vzít také různé solární plašiče či plastové větrníky zapíchnuté do země, neboť i ony svými vibracemi narušují jejich klid. „Jakmile si ale krtek oblíbí jedno místo, kde má dostatek potravy, má tendenci se vracet,“ varuje ještě.

Vsaďte na biocidní přípravky

„Dále jsou v nabídce různé biocidní výrobky, pomocí kterých můžeme krtky vyhnat,“ vyjmenovává odbornice dále. „Tyto látky jsou mu nepříjemné, jsou třeba příliš hořké nebo ho štípou. Důležité je aplikovat takové přípravky na provlhčenou půdu, aby se látka do půdy dobře vstřebala a dostala se do těch míst, kde má krtek své cestičky. Po aplikaci je dobré buď patnáct minut zalévat, nebo si naplánovat použití na dobu těsně před deštěm.“

Tyto výrobky nezanechávají podle jejích slov žádná rezidua v půdě a nejsou pro rostliny škodlivé, a proto se jich nemusíme bát. „Chce to trochu trpělivosti a také bychom si měli dát pozor, abychom krtkovi neublížili, protože je to náš chráněný živočich,“ uzavírá Šárka Zelinková.

Vše o boji s krtkem a mnohem víc se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, který běží v neděli v poledne na Primě.